Sigmar Gabriel: Blízký východ je politický a vojenský sud s prachem | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Sigmar Gabriel: Blízký východ je politický a vojenský sud s prachem

ČTK

Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel ostře kritizoval poslední vývoj na Blízkém východě poté, co některé státy v regionu přerušily diplomatické styky s Katarem. Šéf německé diplomacie v rozhovoru s německým ekonomickým deníkem Handelsblatt varoval před "trumpizací" regionu a kritizoval americkou politiku, která údajně zesiluje riziko roztočení spirály zbrojení na Blízkém východě.

S Katarem od pondělí přerušily diplomatické styky mimo jiné Saúdská Arábie, Egypt, Bahrajn a Spojené arabské emiráty. Tyto státy Katar viní z podpory terorismu.

Německo podpořilo ve sporu s arabskými sousedy Katar. "Katar má být zjevně více či méně úplně izolován a existenciálně zasažen," řekl Gabriel v rozhovoru, který má Handelsblatt v plném rozsahu otisknout ve středu. "Taková trumpizace zacházení jednoho s druhým je v už i tak krizovém regionu obzvlášť nebezpečná," řekl sociálnědemokratický vicekancléř a varoval před dalším vyostřením konfliktu.

Hrozící účet za roztržku s Katarem: miliardy dolarů

"Další eskalace nikomu neprospěje. Blízký východ je politický a vojenský sud s prachem," varoval Gabriel.

Šéf německé diplomacie zvlášť kritizoval politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa na Blízkém východě. "Nejnovější gigantické zbrojní obchody amerického prezidenta Trumpa s monarchiemi v Perském zálivu zesilují riziko nové spirály zbrojení. To je naprosto špatná politika a určitě to není politika Německa," zdůraznil Gabriel a vyjádřil naději, že brzy bude opět možné konflikty urovnávat prostřednictvím dialogu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!