Silný frank výrazně sníží švýcarský růst, očekává tamní vláda | e15.cz

Silný frank výrazně sníží švýcarský růst, očekává tamní vláda

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Martin Abegglen via Flickr (CC BY-SA 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Švýcarská vláda výrazně snížila odhad ekonomického růstu na letošní a příští rok. Reaguje tak na nedávné rozhodnutí švýcarské centrální banky zrušit limit pro růst franku vůči euru. Podle nového odhadu vláda čeká v letošním roce zvýšení hrubého domácího produktu o 0,9 procenta a v příštím roce o 1,8 procenta. Doposud čekala, že ekonomika letos stoupne o 2,1 procenta a příští rok tempo růstu zrychlí na 2,4 procenta.

Současně však vláda uvedla, že nevidí známky prudkého zpomalení. „Ze současného pohledu může ve Švýcarsku dojít k dočasnému zpomalení hospodářského růstu. Nicméně v současném prostředí nevidíme signály prudkého poklesu - s výrazným poklesem ekonomické aktivity a prudkým růstem nezaměstnanosti,“ konstatovali v prohlášení ekonomové Státního úřadu pro hospodářské záležitosti (SECO).

Spotřebitelské ceny by měly letos klesnout o jedno procento. Příští rok se zvýší o 0,3 procenta. Švýcarská centrální banka v září 2011 zavedla politiku bránící poklesu kurzu eura vůči švýcarskému franku pod 1,20 franku, aby zabránila negativním dopadům silné domácí měny na ekonomiku. Letos v lednu však tuto politiku překvapivě zrušila, což vedlo k prudkému posílení franku a k poklesu mezinárodní konkurenceschopnosti švýcarských podniků.

Prognóza vlády přišla krátce před schůzkou měnového výboru švýcarské centrální banky, která byla prvním pravidelným zasedáním měnového výboru od zrušení limitu kurzu franku k euru. Měnový výbor rozhodl, že ponechá v platnosti současnou zápornou úrokovou sazbu u některých hotovostních vkladů. Současně však banka varovala, že zůstane aktivní na devizovém trhu, a pokud uvidí, že švýcarský frank je „výrazně nadhodnocen“, učiní kroky k jeho oslabení, napsala agentura Reuters.

Banka rovněž zveřejnila svoji novou prognózu ekonomického růstu země, podle které čeká letos růst těsně pod jedním procentem. V předchozí prognóze počítala se zvýšením HDP o zhruba dvě procenta. Spotřebitelské ceny mají letos v průměru klesnout o 1,1 procenta a příští rok o půl procenta. Začít růst mají až v roce 2017, a to o 0,4 procenta. Původně přitom banka čekala letos jen mírné snížení spotřebitelských cen o 0,1 procenta a příští rok jejich růst o 0,3 procenta.

Vláda je optimističtější než švýcarský hospodářský institut KOF. Ten koncem ledna předpověděl, že se země letos kvůli zrušení limitu kurzu franku k euru propadne do recese a ekonomika klesne o půl procenta. V příštím roce čeká podle institutu švýcarskou ekonomiku stagnace.

Názory odjinud: Bankéři pustili frank ze řetězu

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery