Skandál v ADAC pokračuje. Německý autoklub falšoval výsledky pátým rokem | E15.cz

Skandál v ADAC pokračuje. Německý autoklub falšoval výsledky pátým rokem

Skandál v ADAC pokračuje. Německý autoklub falšoval výsledky pátým rokem
Vůz autoklubu ADAC
• 
ZDROJ: Frank Herbert, Bild-CC-by-sa/2.0/de, wikimedia.org

ČTK
nos

Německý autoklub ADAC falšoval výsledky ankety o nejoblíbenější německé auto už od roku 2009. Autoklub, který se přiznal v tiskové zprávě, dosud přiznával pouze manipulování s výsledky posledního ročníku ankety.

Aféra již stála místo prezidenta ADAC Petera Mayera, který minulý týden odstoupil. Velké automobilky se navíc chystají vrátit ceny, které od autoklubu v minulosti dostaly.

ADAC přiznal, že od roku 2009 zvyšoval počty hlasů, které došly do každoroční ankety Žlutý anděl o nejoblíbenější německé auto. Autoklub také měnil pořadí některých značek. Zaměstnanci ADAC zodpovědní za vyhlášení ankety se tak snažili zajistit, aby výsledky byly rozmanitější a nedominovala jim jen jedna značka.

Automobilky vrátí ocenění

Automobilky BMW, Volkswagen a Daimler už oznámily, že kvůli falšování výsledků vrátí v tomto týdnu ADAC všechny získané Žluté anděly, ale i další ocenění autoklubu. Celkem tyto tři společnosti získaly 40 Žlutých andělů, už dříve se ale nechaly slyšet, že kvůli falšování výsledků je ocenění bezcenné.

Aféra vypukla v polovině ledna, kdy vedení autoklubu přiznalo, že ředitel komunikace Michael Ramstetter manipuloval s loňskými výsledky ankety. Zvýšením počtu hlasů údajně chtěl zvýšit její prestiž. Ramstetter po odhalení podvodu rezignoval, minulý týden se vzdal funkce i prezident autoklubu Mayer. Nyní vnitřní audit ADAC ukázal, že se falšování netýkalo pouze loňského ročníku ankety.

Pověsti ADAC dále uškodily zprávy o tom, že vedení autoklubu zneužívalo k soukromým účelům dopravní prostředky letecké záchranné služby ADAC. Mayer se údajně nechal dopravovat záchranným vrtulníkem na služební cesty a domů, jedna z manažerek zase nechala letadlem ADAC odvézt do Egypta na dovolenou svého syna, který zmeškal komerční linku.

^Německý autoklub ADAC ^

ADAC má 19 milionů členů a je největším autoklubem v Evropě.
Poskytuje asistenci řidičům, provozuje záchrannou službu a také vydává hodnocení nejrůznějšího příslušenství, od dětských autosedaček po pneumatiky.

Autor: ČTK, nos
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!