Slovenskí branci: Proruští mladíci se samopaly v ruce | E15.cz

Slovenskí branci: Proruští mladíci se samopaly v ruce

Slovenskí branci: Proruští mladíci se samopaly v ruce
Slovenskí branci
• 
ZDROJ: Slovenskí branci

Tomáš Lemešani

Na Slovensku roste popularita extrémistického sdružení Slovenskí branci. Domobranná paramilitární skupina cvičí ve slovenských lesích a na polích různé typy boje se zbraněmi. Členové nosí uniformy podobné fašistické Hlinkově gardě a jeden z členů velel separatistickému útoku na ukrajinské Debalceve.

„Jeden kluk z mé jednotky se přihlásil k povstalcům ze vzteku, že mu zrušili internet. Bez legrace,“ říká v rozhovoru s blogerem Radovanem Bránikem slovenský „proruskí“ povstalec Martin Keprta. Nadporučík patnácté interbrigády armády Doněcké lidové republiky, který před pár dny útočil na ukrajinské jednotky v Debalceve, prý vstoupil mezi separatisty z politického přesvědčení. Na Slovensku se vycvičil v organizaci Slovenskí branci.

Sdružení, které má na Facebooku přes dva tisíce fanoušků, se zabývá dobrovolným výcvikem boje. Muži, většinou náctiletého věku, cvičí se samopaly a puškami v rukách po lesích a bojují proti fiktivnímu nepříteli.

„Slovenskí branci vznikli v roce 2012, byly založeni hlavně pro mladé, jako jsem já. Vadil nám stav dnešní mládeže, která není žádným způsobem vychovávána k původním tradicím a původním hodnotám národa. Jak všichni víme, byla zrušena povinná vojenská docházka. Přitom v ústavě se píše, že občan Slovenské republiky by měl být připraven na obranu vlasti,“ říká pro Deník N 19letý šéf sdružení Peter Svrček.

Slovenskí branci, kteří mají již 16 oddílů a více než sto členů, chtějí podle vlastních sloganů rozvíjet lásku k národu. Na Facebookovem profilu přitom otevřeně podporují třeba proruské separatisty. Symbolům a uniformám rebelů na východě Ukrajiny se podobá oblečení i vlajky slovenského ozbrojeného zájmového sdružení. Lásku k vlasti zas Slovenskí branci demonstrují pochody v uniformách podobných fašistické Hlinově gardě.

web Slovenskích brancůweb Slovenskích brancůAutor: http://www.slovenski-branci.estranky.sk/

Slovenští mladíci na tom nic divného nevidí. Ani na tom, že na místech, kde jiní venčí psy a chodí na procházky, oni pobíhají zakukleni se zbraněmi v rukou. Jejich počínaní si ovšem začíná všímat policie.

„Policie se zajímá o registrované i neregistrované uskupení osob, kde by mohlo dojít k podezření, že by svou činností mohly naplňovat skutkovou podstatu některého z trestných činů, případně přestupků,“ potvrzuje mluvčí Prezídia Policejního sboru Slovenské republiky. Jak dále naznačuje, kriminalisté zajímá i původ a držba zbraní, se kterými se mladíci hrdě fotí do galerií internetového profilu uskupení.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!