Slovensko pošle do Maďarska 50 policistů na ochranu hranic | E15.cz

Slovensko pošle do Maďarska 50 policistů na ochranu hranic

Slovenská policie
Slovenská policie
• 
ZDROJ: CC BY 3.0: Ing.Mgr. Jozef Kotulic; Wikimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Slovensko vyšle do Maďarska 50 policistů, kteří budou pomáhat svým maďarským kolegům při ochraně vnější hranice EU. Nasazeni budou na hranici Maďarska se Srbskem. Oznámil to premiér Robert Fico. Pomoc Maďarsku při ostraze schengenské hranice nabídlo také Česko.

S vysláním policistů do Maďarska, které dlouhodobě čelí náporu migrantů, počítá slovenské ministerstvo vnitra již v příštím týdnu. Předběžně by tam měli zůstat měsíc. „Výhodou tohoto kontingentu policistů ze Slovenska je to, že většina z nich je schopna hovořit maďarsky,“ řekl Fico. Podle něj na misi byli vybráni policisté z těch regionů Slovenska, kde žije maďarská menšina.

Slovenští policisté budou podle ministra vnitra Roberta Kaliňáka vybaveni vlastní výstrojí včetně zbraní a také 17 vozidly a zařízeními pro noční vidění. Sloužit mají ve společných hlídkách s maďarskými nebo i českými kolegy.

Česká vláda minulý týden schválila vyslání až 25 vojáků do Maďarska, první skupinu s technikou vyslala armáda v úterý. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) minulý týden po své schůzce s kolegy ze zemí visegrádské skupiny řekl, že Česká republika nabízí Maďarsku k ostraze vnější hranice EU pět desítek policistů a až sto vojáků.

„Když se takto skloubí síly České republiky, Polska, Slovenska a Maďarska, tak to bude významný příspěvek k ochraně vnější schengenské hranice na úseku Srbska a Maďarska. Je to něco, co evropská legislativa předpokládá, ale málokdy se vyskytne spolupráce na takovéto úrovni,“ uvedl Fico. Slovensko na rozdíl od Česka podle Fica zatím nepočítá s vysláním vojáků do Maďarska.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video