Slovensko zavede kontroly na hranicích s Maďarskem | e15.cz

Slovensko zavede kontroly na hranicích s Maďarskem, reaguje na rozhodnutí Česka a dalších sousedů

Policie zastavuje skupinu migrantů na slovensko-maďarské hranici
Policie zastavuje skupinu migrantů na slovensko-maďarské hranici
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Slovensko od čtvrtka na deset dnů zavede kvůli migraci kontroly na hranicích s Maďarskem, rozhodla tamní vláda. Bratislava tak reaguje na podobný krok vůči Slovensku ze strany Česka, Polska a Rakouska.

Podle vládního materiálu budou kontroly vykonávány na těch úsecích 655 kilometrů dlouhé slovensko-maďarské hranice, kde existuje riziko nelegálního překračování hranic. Cílem je co nejméně omezit plynulost přeshraničního provozu.

Slovensko je pro migranty tranzitní zemí při jejich snaze dostat se do západní Evropy. Na Slovensko běženci v nynější migrační vlně vstupují obvykle právě z Maďarska, které rovněž leží na takzvané západobalkánské migrační trase.

V úterý Česko, Polsko a následně i Rakousko oznámily, že ode dneška zavedou dočasné kontroly na hranicích se Slovenskem; všechny tyto čtyři země stejně jako Maďarsko patří do schengenského prostoru volného pohybu osob. Slovenský premiér Ľudovít Ódor pak v reakci řekl, že migrace potřebuje evropské řešení na vnějších hranicích.

Podle slovenského ministerstva vnitra je Slovensko v povědomí většiny migrantů vnímáno jako první bezpečná země, ze které jim nehrozí vytlačení mimo schengenský prostor. Slovensko za první tři čtvrtletí letošního roku zaznamenalo téměř 40 tisíc migrantů, kteří do země vstoupili nelegálně. Oproti stejnému období loňska to představuje jedenáctinásobný nárůst. Jen za samotné září slovenské úřady zaznamenaly více těchto běženců než za celý rok 2022.

Předseda slovenské strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robert Fico, který po vítězství své strany v sobotních parlamentních volbách dostal pověření k vytvoření nové vlády, už v úterý řekl, že od úřednického kabinetu premiéra Ľudovíta Ódora očekává rozhodnutí o zavedení hraničních kontrol na slovensko-maďarských hranicích. Fico téma migrace využíval ve volební kampani a po volbách pak uvedl, že k řešení je třeba použít sílu.

Slovenské dopravní servisy zatím nehlásily zdržení na hraničních přechodech do Česka, Polska a Rakouska. Podle médií polské úřady některé přechody se Slovenskem uzavřely.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video