Snowden požádal o azyl v Ekvádoru, zatím je na moskevském letišti | E15.cz

Snowden požádal o azyl v Ekvádoru, zatím je na moskevském letišti

Edward Snowden, Prism
Edward Snowden, Prism
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ekvádorský ministr zahraničí Ricardo Patiňo dnes potvrdil, že Edward Snowden obviněný v USA ze špionáže požádal tuto jihoamerickou zemi o azyl. Snowden je nyní na moskevském letišti Šeremeťjevo, kam dnes přiletěl z Hongkongu. Ruské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Moskva má být pouze tranzitním místem. Podle agentury Interfax má Snowden rezervovánu letenku na pondělí z Moskvy do Havany.

Server WikiLeaks potvrdil, že zajišťuje bývalému technikovi amerických tajných služeb na jeho žádost bezpečnou cestu k azylu v Ekvádoru, uvedla agentura Reuters. V rámci této akce prý se Snowdenem cestuje několik diplomatů a právník. Americké ministerstvo spravedlnosti hodlá usilovat o Snowdenovo vydání z jakékoli země, uvedl Reuters.

V souvislosti s příletem Edwarda Snowdena do Moskvy ruské úřady podnikly na letišti Šeremeťjevo mimořádná bezpečnostní opatření, řekl Interfaxu ruský zdroj obeznámený se situací. „K zajištění náležité bezpečnosti Edwarda Snowdena a také kvůli jeho spolehlivému odletu z Moskvy do další destinace úřady přijaly všechna nezbytná bezpečnostní opatření. Učinily vše pro to, aby Snowden přenocoval v tranzitním hotelu a aby bez zbytečných problémů mohl odletět na Kubu,“ dodal zdroj.

Vzhledem k tomu, že Snowden nemá ruské vízum, nemůže podle zdroje tranzit opustit. Dokonce ho nemůže z letiště odvézt ani vozidlo s diplomatickým označením. Sara Harrisonová, představitelka WikiLeaks, která Snowdena doprovází, však údajně ruské vízum má.

Na letišti bylo podle Interfaxu spatřeno vozidlo ekvádorských diplomatů. Podle agentury Reuters na letiště Šeremeťjevo přijel ekvádorský velvyslanec v Rusku, aby se Snowdenem sešel v letištním tranzitním hotelu. Ekvádorský velvyslanec v Moskvě Patricio Alberto Chávez Zavala potvrdil zájem hovořit se Snowdenem. „Čekáme na Saru (Harrisonovou). Budeme s nimi hovořit,“ potvrdil velvyslanec v letištním hotelu.

Spojené státy obvinily Snowdena v pátek v den jeho třicátých narozenin kvůli vyzrazení informací o protiteroristickém programu Prism sledujícím internetovou a telefonickou komunikaci mezi USA a světem. V USA mu hrozí deset let vězení a pokuta.

Hongkongské úřady jej dnes nechaly odletět navzdory tomu, že dostaly z Washingtonu žádost o jeho zadržení. Podle šéfa zpravodajského výboru americké Sněmovny reprezentantů Mika Rogerse musí nyní vláda využít veškeré zákonné prostředky, aby jej dostala na americkou půdu.

Agentury během dneška spekulovaly, že cílovou destinací, kde by mohl Snowden požádat o azyl, mohla být kromě Ekvádoru také Venezuela. Ekvádor ale už před rokem poskytl útočiště na své ambasádě v Londýně také zakladateli serveru WikiLeaks Julianu Assangeovi. Chrání ho tak před vydáním do Švédska, kde je viněn ze sexuálních deliktů. Assange se obává, že by ho Švédsko dál předalo Spojeným státům, kde by mu prý hrozil i trest smrti za to, že jeho server publikoval tajné dokumenty o válkách v Iráku a v Afghánistánu a čtvrt milionu tajných amerických diplomatických depeší z posledních let.

Ekvádor tento týden potvrdil, že bude poskytovat Assangeovi azyl i nadále a také bude usilovat o to, aby Australan mohl bezpečně odcestovat do Ekvádoru.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.