Soros: Evropě hrozí finanční kolaps, nová pravidla pro euro jsou nutná | E15.cz

Soros: Evropě hrozí finanční kolaps, nová pravidla pro euro jsou nutná

Soros: Evropě hrozí finanční kolaps, nová pravidla pro euro jsou nutná
Chmurný vizionář. Evropu čeká příští rok podle známého amerického finančníka George Sorose „téměř neodvratně“ nová recese a poté roky stagnace. Příčinou dalšího ekonomického propadu bude nynější neadekvátní reakce evropských vlád na dluhovou krizi v eurozóně a vrozené vady eura, řekl Soros na semináři v Londýně.
• 
ZDROJ: čtk

vrb

Známý americký miliardář a investor maďarského původu George Soros předpokládá, že eurozónu časem opustí některá z jejích členských zemí. Je podle něj proto nutné vytvořit mechanismus pro slabší ekonomiky, jak by se mohly společné evropské měny vzdát. Podle Sorose pak bez nového evropského politického plánu hrozí Evropské unii hospodářský kolaps.

Proslulý investor Soros, který se proslavil svou sázkou proti britské libře, na které na začátku devadesátých let údajně vydělal přes miliardu dolarů, nejmenoval žádnou konkrétní zemi, která by mohla eurozónu opustit. V poslední době ale sílí spekulace o osudu Řecka, kterému hrozí bankrot, pokud tamní parlament neschválí balík úsporných opatření požadovaný zahraničními věřiteli.

Podle Sorose bylo euro nastaveno špatně už od začátku, protože nebylo podpořeno politickou unií nebo společným rozpočtem. A k tomu úplně chybí pravidla pro odchod z eurozóny. „Euro nemá žádné ustanovení pro úpravy. Neexistuje žádný mechanismus pro odchod některé země od eura, který je za současných okolností zřejmě nevyhnutelný,“ řekl Soros v rámci panelové diskuse ve Vídni.

Evropská unie podle něj nutně potřebuje strukturální změny k zastavení procesu dezintegrace. „V současnosti tu není žádný plán B,“ uvedl Soros. Dodal, že úřady se snaží udržet současné uspořádání, místo aby uznaly, že existují zásadní chyby, které je třeba napravit.

Bez nových pravidel hrozí Evropě finanční kolaps

Podle Sorose teď musí evropští politici rychle přijít s novými pravidly a jít případně i proti veřejnému mínění ve svých domácích zemích.

„Jsme na pokraji hospodářského kolapsu, který začíná v Řecku, ale mohl by se snadno rozšířit. Finanční systém zůstává mimořádně zranitelný. Jsme na pokraji kolapsu, což je čas k uznání potřeby změny,“ cituje Sorose agentura Reuters.

Soros také navrhl několik opatření, která by podle něj neklidnou hospodářskou situaci v Evropské unii mohla zklidnit. Například větší společný rozpočet, kam by se přesměrovala část z příjmů z DPH a odvodů z finančních transakcí. Prospělo by podle Sorose i sjednocení bankovního systému a větší zapojení evropských institucí do systému garancí bank.

Autor: vrb
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!