Současný růst nedokáže napravit škody hospodářské krize, říká šéfka MMF | E15.cz

Současný růst nedokáže napravit škody hospodářské krize, říká šéfka MMF

Christine Lagardeová
Christine Lagardeová
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Růst světové ekonomiky zůstává nevýrazný a nerovnoměrný a není dostatečný na to, aby dokázal zahladit šrámy z hospodářské krize, uvedla výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová. Slabší růst by se podle ní mohl stát "novou realitou", přičemž miliony lidí by kvůli tomu mohly mít dlouhodobě problém najít práci.

Šéfka MMF přišla s obdobným varováním již v říjnu. Uvedla tehdy, že proces zotavování světové ekonomiky je nedostatečný a pokud vlády nebudou jednat, hrozí prý, že svět ustrne v nynějším slabém tempu, provázeném vysokým zadlužením a nezaměstnaností.

Nyní je třeba zabránit tomu, aby se toto slabší tempo stalo „novou realitou,“ uvedla podle agentury Reuters Lagardeová v poznámkách k projevu v analytické organizaci Atlantic Council ve Washingtonu.

MMF v lednové prognóze uvedl, že světová ekonomika loni vzrostla o 3,3 procenta. U vyspělých ekonomik činilo růstové tempo 1,8 procenta a v rozvíjejících se tržních ekonomikách 4,4 procenta. Další výhled světové ekonomiky MMF zveřejní příští týden, kdy se koná také jarní zasedání MMF a Světové banky.

Christine Lagardeová: Vzhledem k přetrvávajícímu dopadu velké recese na obyvatelstvo není prostě růst dost dobrý

Podle Lagardeové se růst světové ekonomiky zatím podobá vývoji v loňském roce, přičemž vyspělé ekonomiky si vedou o něco lépe, zatímco na rozvíjejících se trzích je tomu naopak.

„Není to tak, že celkový růst je špatný,“ sdělila Lagardeová. „Spíše je tomu tak, že vzhledem k přetrvávajícímu dopadu velké recese na obyvatelstvo není prostě růst dost dobrý,“ uvedla také šéfka MMF. Podle ní je především v eurozóně a v Japonsku nadále potřeba zachovávat uvolněnou měnovou politiku.

Lagardeová mimo jiné varovala před možnými negativními důsledky prudkého zhodnocení amerického dolaru, který v posledních šest měsících rostl díky nadějím na možné zvýšení úrokových sazeb v USA. Prudké pohyby směnných kurzů související s pevnějším dolarem představují rostoucí riziko pro světovou ekonomiku. Ohrozit by prý mohly především firmy na rozvíjejících se trzích.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video