Soud v Egyptě poslal přes pět set Mursího stoupenců na smrt | E15.cz

Soud v Egyptě poslal přes pět set Mursího stoupenců na smrt

Příznivci bývalého egyptského prezidenta Muhammada Mursího
Příznivci bývalého egyptského prezidenta Muhammada Mursího
• 
ZDROJ: CTK/AP
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Egyptský soud dnes vynesl rozsudek smrti nad 529 stoupenci svrženého islamistického prezidenta Muhammada Mursího. Jde o jeden z největších procesů od začátku pronásledování islamistů v Egyptě loni v červenci.

„Soud se rozhodl odsoudit k smrti 529 obžalovaných a 16 jich osvobodil,“ upřesnil právník obhajoby Ahmad Šaríf.

Proti verdiktu se lze odvolat. Před soudem bylo přítomných jen 123 odsouzených. Zbývající byli již dříve propuštěni, dostali se ven na kauci nebo byli na útěku a proces probíhal v jejich nepřítomnosti.

Přívrženci Muslimského bratrstva se objevili před soudem kvůli násilnostem, které propukly poté, co bezpečnostní složky loni v srpnu rozehnaly dvě manifestace na podporu Mursího v Káhiře. Při násilnostech byly zabity stovky lidí. Údajní Mursího stoupenci pak po celé zemi přepadali policejní stanice a vládní budovy. Mezi obviněními tak byla mimo jiné obvinění z vraždy policisty a z pokusu o vraždu dvou dalších a z útoku na policejní budovu v provincii Mínja.

Soudnictví jako nástroj pro vykonání pomsty

„To už překročilo všechny meze, je to nepřijatelné,“ komentoval verdikt právník Muhammad Zaría, který v Káhiře vede středisko zabývající se ochranou lidských práv. „Egyptské soudnictví se změnilo z nástroje pro dosažení spravedlnosti na nástroj pro vykonání pomsty,“ dodal Zaría s tím, že dnešní rozsudek se může stát precedentem jak v historii egyptského soudnictví, tak i pokud jde o tribunály kdekoli jinde na světě.

„Jde o vůbec nejrychlejší proces a rovněž počet odsouzených k smrti je největší v historii soudnictví,“ doplnil advokát Nabíl Abdal Salám, který zastupuje některé stoupence Muslimského bratrstva a hájí i samotného Mursího.

Egyptská armáda svrhla Muhammada Mursího loni po opakovaných demonstracích proti němu i proti Muslimskému bratrstvu, za něž byl prezident zvolen a které Egyptu do loňska vládlo. Následovaly demonstrace stoupenců islamistů a do čela země se postavila přechodná vláda jmenovaná armádou. Muslimské bratrstvo je nyní na seznamu teroristických organizací a Mursí je souzen ve čtyřech oddělených kauzách.

Radek Palata: Egypt: Chléb nad demokracii

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video