Španělé chtějí v příštím roce šetřit, obávají se osudu Řecka | E15.cz

Španělé chtějí v příštím roce šetřit, obávají se osudu Řecka

Španělé chtějí v příštím roce šetřit, obávají se osudu Řecka
Španělsko
• 

ČTK

Španělská vláda chce v příštím roce snížit rozpočtové výdaje o další 3,8 procenta na 117,4 miliardy eur (2,9 bilionu korun). Uvedla to v dnešním prohlášení. Nižší výdaje mají přispět ke snížení obrovského rozpočtového deficitu a uklidnit investory, kteří se obávají, aby se Španělsko nedostalo do stejné situace jako Řecko.

Pro letošní rok vláda naplánovala omezení výdajů o 7,9 procenta na 122 miliard eur. Vláda prosadila řadu úsporných opatření, aby uklidnila investory. Deficit veřejných financí Španělska loni činil 9,2 procenta hrubého domácího produktu. Vláda ho letos plánuje snížit na šest procent a do roku 2013 na tři procenta HDP. Ekonomika by podle odhadů vlády měla letos vzrůst o 1,3 procenta a ve 2012 o 2,3 procenta. Ekonomové však vládní odhad růstu považují za velmi optimistický.

Ministryně financí Elena Salgadová upozornila, že nový údaj nezahrnuje výdaje regionálních vlád. Mnoho z nich má nyní deficit nad stanoveným cílem a jsou tak hlavním zdrojem obav, zda se Španělsku podaří dostat veřejné finance do pořádku.

Rozpočet na rok 2012 musí být schválen do konce letošního roku. Vládní socialisté ale pro něj musí získat i podporu od menších politických stran a to v době, kdy se stupňují protesty obyvatel proti úsporným opatřením a zemi čekají v březnu příštího roku volby. Pokud bude rozpočet schválen, nová vláda ho zdědí, může však učinit vlastní změny schválením nových zákonů.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!