Španělé stávkují kvůli škrtům, desítky zatčených a zraněných | E15.cz

Španělé stávkují kvůli škrtům, desítky zatčených a zraněných

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
(VIDEO, FOTOGALERIE) Desítku zraněných a na 60 zatčených si ve Španělsku vyžádaly střety mezi policií a stávkujícími, které dnes ráno provázely zahájení generální stávky proti reformám a škrtům nové pravicové vlády. Kabinet konzervativního premiéra Mariana Rajoye má v pátek schvalovat rozpočet, který počítá s výrazným omezením výdajů na sociální a další oblasti. Protest může narušit i letecké spojení země s ČR.

Stávkující hlídky s rudými prapory a protivládními hesly zablokovaly brzy ráno vstup do podniků, bank, skladů a hlavních stanic městské hromadné dopravy v Madridu i v dalších městech v zemi. Na některých místech zasahovala policie. Podle ministerstva vnitra bylo již zatčeno 58 osob a lehce zraněno šest policistů a tři stávkující.

Očekává se, že v Madridu bude do konce dne v provozu jen asi 30 procent městské hromadné dopravy. V zemi vyjede pouze asi 20 procent vlaků a letecké společnosti Iberia, Air Nostrum a Vueling zrušily na 60 procent svých letů. Zdravotnické služby mají fungovat jako o svátcích. Omezeny budou i další služby. V Madridu a stovce dalších měst se plánují na odpoledne demonstrace.

Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) odhadla, že stávka postihne zhruba 500 českých turistů, kteří mají dnes do Španělska letět, nebo se z této země vracet. Ostatní druhy dopravy tento počet nezahrnuje. Ve Španělsku zatím nezačala turistická sezona, proto se počty turistů z Česka pohybují podle AČCKA jen v řádu stovek. Dopad jednodenní stávky na chod země by však neměl být podle komentářů příliš vážný, protože odbory a úřady se dohodly na zajištění minimálních služeb a protože mnozí Španělé v tak ekonomicky těžké době nehodlají přijít o dnešní plat.

„Rozumím, že stávkují. reforma jen usnadní propouštění lidí a za méně peněz. Ale není doba na to, aby člověk přišel o den práce. Mám štěstí, že mám práci,“ vysvětlil svou neúčast ve stávce dvaatřicetiletý zaměstnanec velkoprodejny na předměstí Madridu Pedro Moreno.

„Neohrozím své zaměstnání kvůli tomu, co říkají odbory. Nevěřím, že brání skutečné zájmy pracujících,“ řekl jednapadesátiletý státní úředník Miguel Ángel, když ráno trpělivě čekal na vlak, aby se dostal do úřadu.

Generální stávku ohlásily dva nejsilnější odborové svazy ve Španělsku. Odborářům se nelíbí především plánované změny na trhu práce, který se potýká s rekordní nezaměstnaností kolem 23 procent. Vláda minulý měsíc schválila uvolnění podmínek, za nichž mohou zaměstnavatelé propouštět pracovníky, a také výrazné snížení odstupného. Reforma prošla začátkem března v parlamentu a vláda nyní chystá další úsporné kroky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.