Španělé vytisknou nejzáhadnější rukopis na světě. Kus vyjde na 200 tisíc | E15.cz

Španělé vytisknou nejzáhadnější rukopis na světě. Kus vyjde na 200 tisíc

ČTK

Světlo světa spatří reprodukce jedné z nejzáhadnějších knih na světě: Voynichův rukopis psaný na středověkém pergamenu jazykem, jež ani nejlepší kryptologové nikdy nedokázali rozluštit. Stovky vědců strávily celý život tím, že se pokoušeli vysvětlit záhadu této knihy, jejích ručně psaných elegantních stránek, ilustrací podivuhodných rostlin a kreseb odhalených žen. Knize se dokonce přikládaly magické vlastnosti. Za přetiskem nyní stojí španělské nakladatelství, které již má 300 předobjednávek.

Dílo, na němž zahlodal zub času, opouští jen zřídka trezor Beineckeovy knihovny Yaleovy univerzity ve Spojených státech. Avšak malé vydavatelství na severu Španělska po deseti letech úsilí nakonec získalo povolení pořídit kopie tohoto rukopisu. „Dotýkat se Voynichova rukopisu je něco úžasného,“ říká Juan José García, ředitel nakladatelství sídlícího v posledním patře muzea knihy, jen co by kamenem dohodil od slavné gotické katedrály v Burgosu na severu Španělska.

„Je to kniha obklopená takovou záhadnou aurou, že když ji vidím poprvé, mohu jen těžko popsat své pocity,“ svěřuje se García.

Jeho nakladatelství Siloe se specializuje na publikaci faksimilií starých rukopisů. Práva na reprodukci Voynichova rukopisu zakoupilo za částku, která nebyla zveřejněna. Hodlá vydat 898 výtisků. Faksimile Voynichova rukopisu budou tak věrné, že zachytí i všechny skvrny, díry a natržení v rukopisu. Nakladatelství Siloe chce prodávat každou reprodukci za 7000 až 8000 eur (189 tisíc až 216 tisíc korun) a ujišťuje, že si již téměř 300 zájemců po jednom výtisku rezervovalo.

Wilfrid VoynichWilfrid VoynichAutor: wiki
Wilfrid Michael Voynich při studiu záhadného kodexu

Raymond Clemens z Beineckeovy knihovny při Yaleově univerzitě se rozhodl postoupit práva na reprodukci díla z toho důvodu, že o ně má zájem vysoký počet lidí. „Kdybychom nechávali do rukopisu nahlédnout příliš často, zničilo by ho to,“ zdůrazňuje.

Reprodukce umožňují knihovnám a muzeím, aby měly kopie rukopisu. „Také my budeme používat faksimile, abychom mohli dílo ukazovat mimo knihovnu, studentům či dalším zájemcům,“ říká Clemens.

Rukopis je opředen záhadami. Kniha je pojmenována po antikváři Wilfridu Voynichovi, který rukopis získal kolem roku 1912 v Itálii. Dlouho bylo dílo přisuzováno františkánskému mnichu ze 13. století, Angličanu Rogeru Baconovi, kterého jeho zájem o alchymii a magii přivedl do vězení. Avšak tato teorie byla zavržena v roce 2009, když byl rukopis podroben radiokarbonové metodě datování, podle níž byl vyroben mezi lety 1404 a 1438.

Podílel se na něm Leonardo da Vinci?

Podle jiných teorií údajně může jít o dílo renesančního génia Leonarda da Vinciho, o práci neznámého autora, který používal kódovaný jazyk, aby unikl pozornosti inkvizice, či dokonce mimozemšťana, který ho zanechal na Zemi jako dárek, ale také o dokonalý podvrh.

Obsah rukopisu zůstává velkou záhadou. Rostliny, které v něm jsou vymalovány, nebyly nikdy identifikovány, Ani astronomické kresby nebo ilustrace žen nikdy nevydaly svá tajemství. Mezi těmi, kdo se marně pokoušeli rukopis rozluštit, je i americký kryptolog William Friedman, který úspěšně dešifroval kód používaný japonskou armádou za druhé světové války.

Rozluštěno! (?)

Beineckeova knihovna dostává měsíčně tisíce dopisů od lidí, kteří si myslí, že tajemství rozluštili, říká René Zandbergen, expert na rukopis. „A 90 procent těch, kdo navštíví internetové stránky knihovny, tak činí kvůli Voynichovu rukopisu,“ dodává.

Nakladatelství Siloe počítá, že rukopis o 200 stranách vydá do roka a půl. Papír z hmoty, kterou společnost vynalezla, je speciálně zpracován tak, aby se podobal původnímu teletinovému pergamenu. Nedokonalosti vzniknou díky zvláštním procedurám, o nichž se Juan José García nechce šířit.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!