Španělská opozice míří k volebnímu vítězství | E15.cz

Španělská opozice míří k volebnímu vítězství

Španělsko
Španělsko
• 

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Šéf španělské středopravé opozice Mariano Rajoy podle diváků porazil v pondělní televizní diskusi svého socialistického rivala Alfreda Péreze Rubalcabu. To v kombinaci s průzkumy naznačuje, že blížící se volby by měla vyhrát Lidová strana, kterou někdejší několikanásobný ministr Rajoy vede.

Řádné volby se měly ve Španělsku konat příští rok v březnu. Premiér José Luis Zapatero ale koncem září rozpustil parlament a na 20. listopadu vypsal předčasné hlasování o složení zákonodárného sboru s cílem zajistit v zemi stabilitu. Sám nebude usilovat o znovuzvolení. Z nedávné sondy Střediska pro sociologický výzkum vyplynulo, že pro Lidovou stranu má v úmyslu hlasovat téměř 47 procent lidí. Socialisté za ní zaostávali s 30 procenty.

Pondělní televizní debatě dominovalo téma nezaměstnanosti, jejíž míra v současnosti dosahuje 21,5 procenta. Rajoy obvinil socialisty ze špatného stavu španělského hospodářství, podle některých názorů ale sám nebyl schopný jasně vyložit, jak chce snížit nezaměstnanost a rozpočtový deficit.

Rubalcaba svého soupeře obvinil z toho, že připravuje tajný plán obřích škrtů a privatizace, který nechce prozradit voličům. „Kdybyste řekl lidem, jaký záměr nosíte ve své hlavě, nehlasovali by pro vás ani členové vaší strany,“ prohlásil.

Přestože se podle centrální banky hospodářský růst ve třetím čtvrtletí rovnal nule, Španělé dokážou brát fakt, že jsou v současnosti jednou z nejvíce ohrožených zemí eurozóny, s humorem. Svědčí o tom vtip, který se objevil v deníku El Mundo. „Poté, co jsi viděla debatu, kdo si myslíš, že bude řídit v následujících letech španělskou politiku?“ ptá se muž své ženy. „Angela Merkelová,“ odvětí manželka.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video