Spiegel o nově zveřejněných dokumentech: Adenauer špicloval dokonce i spojence | E15.cz

Spiegel o nově zveřejněných dokumentech: Adenauer špicloval dokonce i spojence

ČTK

První kancléř spolkové republiky Konrad Adenauer nechával špiclovat své politické odpůrce z řad sociální demokracie, ale dokonce i členy své vlastní koalice. Napsal to německý magazín Spiegel, který analyzoval mimo jiné dosud nezveřejněné dokumenty Spolkové zpravodajské služby (BND). Nové informace by podle týdeníku mohly korigovat pohled na muže, který je považován za jednoho z největších politiků novodobých německých dějin.

Křesťanský demokrat Adenauer stál v čele německé vlády v letech 1949 až 1963 a je spojován především s demokratizací Německa po druhé světové válce a jeho pevným zakotvením mezi západními státy. Jak ale ukazují rešerše Spiegelu, metody, které Adenauer používal, vždy demokratické nebyly.

Při dvojici konzultací s blízkými představiteli Křesťanskodemokratické unie (CDU) v červenci 1960 Adenauer otevřeně připouští, že existuje "stranická tajná služba", která ho informuje o tom, co se děje uvnitř opoziční sociální demokracie (SPD). "Máme někoho, kdo nám dává zprávy z jejich předsednictva, to je jasné," poznamenal tehdy šéf německé vlády.

Merkelová: Německo už nedokáže přijímat mnoho uprchlíků, jde hlavně o integraci stávajících

Při získávání informací navíc Adenauerovi pomáhala i Spolková zpravodajská služba a její předchůdkyně, takzvaná Organizace Gehlen. Šéf BND a bývalý generálmajor nacistického wehrmachtu Reinhard Gehlen tak například 5. září 1960 odcházel z kancléřství s úkolem zjistit, kdo byl první manželkou tehdejšího starosty západního Berlína a budoucího kancléře Willyho Brandta (SPD).

O toho se Adenauer a lidé z jeho okolí zajímali opakovaně. Spolková zpravodajská služba tak měla zjistit třeba informace z období Brandtova exilu v Norsku nebo jeho působení jako novináře během španělské občanské války ze 30. let, které by mu mohly přitížit.

Bochník chleba za miliardu. Taková byla hyperinflace meziválečného Německa

Adenauer, který občasně o občanech mluvil jako o blbcích, jak dokládají dokumenty, si ale nezjišťoval jen detaily o opoziční SPD, ale dokonce platil i za informace z nitra Svobodné demokratické strany (FDP), s níž opakovaně vládnul v koalici. Dva tisíce německých marek měsíčně za ně tehdy od kancléřství dostával bývalý nacista a tehdejší člen FDP Lothar Weirauch, který, jak se později ukázalo, byl zároveň agentem východoněmecké tajné policie Stasi.

"Špiclováním právník Adenauer porušil elementární základy parlamentní demokracie. Šlo o porušení práva, které by ho pravděpodobně připravilo o úřad, kdyby vyšlo na veřejnost," konstatuje Spiegel, podle něhož se vládní praxe prvního kancléře spolkové republiky podobala postupu autokraticky smýšlejících politiků jako je maďarský premiér Viktor Orbán nebo šéf polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński.

1080p 720p 480p 360p 240p
Tomský: Německo chtělo přes uprchlíky léčit nacistický komplex, už to nezvládá

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!