Spojenci zesílí nálety na islamisty, tvrdí americký generál | E15.cz

Spojenci zesílí nálety na islamisty, tvrdí americký generál

Americká stíhačka F-16
Americká stíhačka F-16
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: John Murphy; Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Spojenci v čele s USA pravděpodobně v příštích týdnech zvýší počet leteckých úderů na islamistické cíle v Iráku a Sýrii. Informoval o tom velitel amerických vzdušných sil generálporučík Charles Brown. Američané počet náletů v září a říjnu snížili - údajně kvůli počasí a rovněž kvůli utlumení aktivit islamistů. Podle Browna důvodem nebyla skutečnost, že se do letecké kampaně v Sýrii zapojilo i Rusko.

Brown prohlásil, že nyní vládní jednotky i povstalci zvýšili své bojové aktivity i pohyb v oblasti, což by mohlo USA umožnit provádět více útoků proti islamistickým cílům.

„Jestliže nejsou aktivní, je mnohem těžší udeřit, zejména na protivníka, který se může ukrýt mezi civilním obyvatelstvem,“ řekl generál. Odmítl přitom kritiku, že spojenecké údery nejsou tak efektivní, jak by mohly být. Podle Browna se spojenecké síly zejména snaží, aby nedošlo k civilním obětem.

Dohoda s Ruskem funguje

Spojenci podnikli ve čtvrtek 14 náletů na pozice islamistů v Iráku, zasáhli rovněž devět cílů v Sýrii, uvedlo v pátek americké velení. Podle generála Browna dohoda uzavřená s Ruskem, díky které by se mělo předcházet možným střetům americké koalice a Rusů v syrském vzdušném prostoru, funguje dobře. Žádný incident prý v poslední době nebyl zaznamenán.

Spojené státy zahájily údery na pozice islamistů v Sýrii a Iráku již loni v létě, Rusko začalo bombardovat povstalecké cíle na konci září.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video