Spojené státy blokují vydávání víz Rusům, stěžuje si Moskva | E15.cz

Spojené státy blokují vydávání víz Rusům, stěžuje si Moskva

Ruský pas
Ruský pas
• 
ZDROJ: Shutterstock

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Spojené státy záměrně blokují vydávání vstupních víz Rusům, žádat o ně prakticky nemá smysl. Uvedlo to dnes v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí. USA musely z Ruska odvolat 60 diplomatů a uzavřít petrohradský konzulát při březnovém diplomatickém konfliktu s Moskvou vyvolaném otravou ruského agenta Sergeje Skripala v Británii. Fungování ambasády USA spor silně postihl, podle agentury TASS se na americké vízum čeká osm měsíců.

Ruské ministerstvo zahraničí pokládá situaci kolem víz za záměrnou blokádu, která je "absolutně vědomá" a slouží jako nástroj nátlaku na Moskvu. Washington se podle ruského ministerstva mstí na ruských občanech za nezávislý kurz země v mezinárodních vztazích.

"V masovém měřítku se blokují pracovní, kulturní a vědecké cesty, ale i běžné rodinné a přátelské kontakty," uvedlo ministerstvo zahraničí. Ohrožena je prý dokonce letecká doprava, protože i posádky letounů společnosti Aeroflot mají se získáním víz potíže. "Nelze vyloučit, že naše země zůstanou bez přímého leteckého spojení", které zajišťuje jedině Aeroflot, varovalo ministerstvo.

Vyhoštění 60 amerických diplomatů bylo odpovědí na vypovězení stejného počtu Rusů z ambasády a konzulátů v USA. Kvůli útoku na Skripalovy bylo z téměř tří desítek zemí vypovězeno přes 150 ruských diplomatů, týkalo se to mimo jiné tří Rusů působících v Česku. Rusko na sérii vypovězení odpovědělo recipročně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video