Spojené státy zaznamenaly na Kubě další sonický útok, mířil na pracovníky velvyslanectví | E15.cz

Spojené státy zaznamenaly na Kubě další sonický útok, mířil na pracovníky velvyslanectví

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Útoky na americké diplomaty vedené zřejmě s pomocí akustického zařízení, které poškozuje sluch, pokračují. Podle mluvčí amerického ministerstva zahraniční Heather Nauertové se stal další incident v srpnu. Původně USA tvrdily, že útoky začaly loni a skončily letos na jaře. Se započítáním nového případu je nyní postiženo 19 osob. Útoky způsobují poškození mozku, ztrátu rovnováhy a vedou k trvalé hluchotě.

USA z nich viní Kubu, která to ale popřela a oznámila, že zprávy vyšetřuje. Mezi postiženými jsou zejména pracovníci amerického velvyslanectví a také jede Kanaďan.

Poprvé se o záležitosti začalo hovořit v srpnu, když USA oznámily vyhoštění dvou kubánských diplomatů z Washingtonu se zdůvodněním, že Kuba neplní svou povinnost a nechrání americké diplomaty. Rozhodnutí padlo už v květnu, ale USA o něm informovaly s tříměsíčním zpožděním.

Jakým způsobem jsou útoky vedeny, není jasné. Americká média hovoří o akustickém zařízení, které vydává pro lidské ucho neslyšitelné zvukové vlny, které mohou způsobit hluchotu. Profesor technických věd na Oxfordské univerzitě Robin Cleveland řekl, že "to, co se děje na Kubě, je zřejmě způsobeno ultrazvukem - frekvencemi vyššími než 20 kilohertzů", s čímž souhlasí i Tim Leighton, který přednáší na Southamptonské univerzitě vědu o ultrazvuku a akustice pod vodní hladinou. Leighton se ale zároveň kloní k jednoduššímu vysvětlení. Podle něj je třeba nejdříve prověřit, zda personál nebyl vystaven jedu nebo nějakým drogám.

Symptomy poprvé oznámilo koncem loňského roku několik amerických diplomatů a jeden Kanaďan. V květnu USA za neschopnost Kuby poskytnout diplomatům ochranu vyhostily dva kubánské diplomaty. Letos v srpnu USA oznámily, že ošetření potřebovalo 16 postižených a že útoky už ustaly.

V pátek Nauertová řekla, že další incident se stal nedávno v srpnu. "Nemůžeme vyloučit, že budou i jiné případy, zdravotníci personál velvyslanectví vyšetřují," dodala. Podle svazu americké zahraniční služby se u postižených projevuje fyzické poškození mozku, permanentní ztráta sluchu a přídatné symptomy jako ztráta rovnováhy, úporné bolesti hlavy, otok mozku a narušení kognitivních funkcí.

USA obnovily po více než půlstoletí diplomatické styky s Kubou v roce 2015 z iniciativy tehdejšího prezidenta Baracka Obamy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.