Spojeným státům údajně hrozí počítačové útoky. Mají způsobit blackout | E15.cz

Spojeným státům údajně hrozí počítačové útoky. Mají způsobit blackout

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Anton Fomkin, Flickr.com (CC BY 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Spojené státy budou v budoucnosti terčem počítačových útoků, které mohou přerušit dodávky elektřiny a další citlivé systémy v některých částech země. Je o tom přesvědčen ředitel americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Michael Rogers. Podobně zaútočit podle něj nyní dokážou jen Čína a jedna či dvě další země.

Rogers neupřesnil, o jaké další země se jedná. Nedávno se ale v americkém tisku objevila zpráva, že výzvědné služby Spojených států pronikají v zahraničí hlavně do počítačových sítí v Číně, Rusku, Íránu a Severní Koreji.

Při vystoupení ve výboru pro tajné služby poslanecké sněmovny Kongresu USA Rogers uvedl, že protivníci USA provádějí elektronický sběr informací s cílem dokázat narušit kontrolní systémy, které se týkají například chemických zařízení či čističek vod v USA.

„To vše mě vede k přesvědčení, že se jedná jen o to kdy, nikoli zda, budeme svědky něčeho dramatického,“ řekl admirál, který je současně velitelem počítačových operací armády USA.

Cokoliv je možné

Poznamenal, že zatímco nějaký jaderný útok je možné včas zjistit a oplatit, tak zdroj počítačového útoku se může snadno ukrýt. Může přitom způsobit velké škody, i když není veden nějakým státem, ale kupříkladu nějakou zločineckou organizací či jen jedincem.

V počítačovém prostoru je možné dělat téměř cokoli, varoval šéf NSA. Zdůraznil, že na posílení obrany země před počítačovými útoky je nutné dát více peněz z federálního rozpočtu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video