Společnost Saudi Arabian Airlines obnoví po sedmadvaceti letech spojení s Irákem | E15.cz

Společnost Saudi Arabian Airlines obnoví po sedmadvaceti letech spojení s Irákem

Společnost Saudi Arabian Airlines obnoví po sedmadvaceti letech spojení s Irákem
Saudi Arabian Airlines
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Saúdskoarabská státní letecká společnost Saudi Arabian Airlines dnes po 27 letech obnovuje pravidelné spojení s Irákem. První let se uskuteční mezi Džidou a Bagdádem.

Letecká spojení mezi Irákem a Saúdskou Arábií byla přerušena v roce 1990, když někdejší irácký prezident Saddám Husajn obsadil Kuvajt. Napětí ve vztazích mezi sunnitskou Saúdskou Arábii a převážně šíitskými vládami v Bagdádu panovalo i po svržení Saddáma Husajna.

Teprve v roce 2015 otevřela Saúdská Arábie v Iráku ambasádu. Letos v únoru navštívil Bagdád saúdský ministr zahraničí Ádil Džubajr a v červnu přijel irácký premiér Hajdar Abádí do Rijádu.

Nízkonákladová aerolinka easyJet převezme zbývající část zkrachovalé Air Berlin

Saúdská Arábie se, stejně jako Spojené arabské emiráty, snaží získat přízeň Bagdádu ve snaze zastavit rostoucí regionální vliv Íránu. Saúdská vláda v říjnu oznámila, že hodlá s Irákem založit společnou obchodní komisi. V srpnu obě země zveřejnily plán otevřít pro obchod pozemní hraniční přechod Arar, který byl uzavřen od roku 1990.

První saúdskou leteckou společností, která obnovila spojení s Irákem, jsou nízkorozpočtové aerolinky Flynas. Do irácké metropole a dalších destinací začaly létat v polovině října.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!