Spor CDU a CSU kvůli migraci skončil, tvrdí bavorský premiér | E15.cz

Spor CDU a CSU kvůli migraci skončil, tvrdí bavorský premiér

Horst Seehofer, Angela Merkelová
Horst Seehofer, Angela Merkelová
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Spor kancléřky Angely Merkelové s bavorským premiérem Horstem Seehoferem kvůli rozdílnému názoru na řešení migrační krize je zažehnán. Před nadcházejícím setkáním vedení sesterských stran CDU a CSU to řekl sám Seehofer. Kdo od schůzky očekává nový konflikt, bude podle něj zklamán.

Vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové a Seehoferovy bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) se sejde v pátek a v sobotu v Postupimi u německé metropole. Setkání by mělo být tečkou za několik měsíců trvajícím sporem kvůli migrační krizi.

K „úplné normalizaci“ mají vztahy sesterských stran, které tvoří ve Spolkovém sněmu společnou frakci, podle Seehofera ale ještě daleko. Podle bavorského premiéra je ale jednota CDU a CSU důležitá už proto, že od nich voliči očekávají „megaodpovědi na megavýzvy“ současnosti.

Nový spor se v Postupimi nedá čekat možná i proto, že se špičky konzervativních stran zcela vyhnou aktuálním otázkám spojeným s migrací, informovala agentura DPA.

Splněný cíl

Ačkoli má bavorská CSU v německé spolkové vládě tři své zástupce, stal se její předseda Seehofer během migrační krize nejhlasitějším kritikem vstřícné azylové politiky kancléřky Angely Merkelové.

Seehofer od loňského roku požadoval razantní snížení počtu běženců, kteří na území Německa přicházeli nejčastěji právě přes Bavorsko, kde končila takzvaná balkánská migrační stezka. Dočasně hrozil bavorský premiér berlínské vládě dokonce podáním ústavní žaloby.

„Prakticky se stalo to, co jsme chtěli, totiž že se výrazně snížil počet příchozích,“ zdůvodnil Seehofer zlepšení vztahů s Merkelovou. Nikdo podle něj už nemluví ani o „politice zcela otevřených hranic“.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video