Správa Hongkongu začala vyjednávat s demonstranty | E15.cz

Správa Hongkongu začala vyjednávat s demonstranty

Demonstrace v Hongkongu (foto ze 14. října 2014)
Demonstrace v Hongkongu (foto ze 14. října 2014)
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V Hongkongu se dnes večer místního času poprvé sešli zástupci místní vlády a vůdci studentských demonstrací k jednáním o možnosti demokratických voleb. Rozhovory v oblasti spravované Čínou mají však podle pozorovatelů jen malou naději na úspěch.

Hongkongský vůdce Leung Čchun-jing se dialogu neúčastní a již předem upozornil, že centrální komunistická vláda v Pekingu neumožní v roce 2017 obyvatelům hongkongské autonomie zcela svobodný volební proces, z nějž by měl vzejít jeho následovník.

V srpnu Peking oznámil, že občané Hongkongu v příštích volbách dostanou šanci hlasovat o svém budoucím vůdci, vybírat ale budou moci pouze ze dvou či tří kandidátů. Ti musejí získat podporu 1200členného nominačního výboru, v němž většinu tvoří přívrženci centrální čínské vlády. Demonstranti to označují za „falešnou“ demokracii v čínském stylu.

Leung připustil, že je prostor pro diskusi o sestavě nominačního výboru, který bude o kandidátech na budoucího správce Hongkongu rozhodovat. Změna složení výboru by mohla být tématem druhého kola jednání v příštích několika měsících, řekl agentuře AP Leung.

Správce Hongkongu odmítá rozšíření volebního práva

Členové nominačního výboru reprezentují představitele čtyř hlavních oblastí veřejného života - politiku, ekonomiku, profesní skupiny a občanské organizace - a kritici si mimo jiné stěžují, že tento politický systém upřednostňuje bohaté obyvatele. V praxi ve výboru zasedá nejen politická, ale také obchodní, průmyslová a další elita autonomního území, včetně řady dolarových milionářů a miliardářů.

Ve svých pondělních komentářích pro zahraniční média Leung, podporovaný Pekingem, odmítl všeobecné hlasovací právo jako nepřijatelné i proto, že by v takovém případě dostali rozhodující hlas v politice „nemajetní občané“.

„Pokud budeme mluvit v číslech, pak bychom se obraceli k polovině obyvatel Hongkongu, kteří vydělávají méně než 1800 dolarů měsíčně (38 800 korun),“ prohlásil Leung v rozhovoru pro listy New York Times, The Wall Street Journal a The Financial Times. Jak uvedly tiskové agentury, lze předpokládat, že tyto Leungovy výroky dále odpůrce vlády rozhořčily.

Jednání živě vysílá televize

Protestující studenti vyslali na jednání pět svých reprezentantů, stejně jako hongkongská vláda, jejíž delegaci vede Leungova hlavní tajemnice Carrie Lamová. Rozhovory, jež začaly krátce po 18:00 místního času (12:00 SELČ), mají trvat asi dvě hodiny a živě je přenáší televize. V ulicích Hongkongu byly instalovány obří obrazovky, aby mohli vývoj jednání sledovat i demonstranti utáboření ve městě. V minulých týdnech byly rozhovory dvakrát na poslední chvíli odloženy.

Demonstranti, kteří stále přespávají ve stanech v některých částech města, nevzhlížejí k jednáním s velkými nadějemi. „Všichni se shodujeme na tom, že nemůžeme dosáhnout žádných konkrétních výsledků,“ řekla jedna z demonstrantek Vee Chowová. „Otevřený dialog nám ale aspoň může pomoci sdělit ostatním lidem, za co tady bojujeme,“ dodala.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video