Start lodi směřující k ISS posunuli. Do vzdušného prostoru vniklo cizí letadlo | E15.cz

Start lodi směřující k ISS posunuli. Do vzdušného prostoru vniklo cizí letadlo

Start lodi směřující k ISS posunuli. Do vzdušného prostoru vniklo cizí letadlo
ISS mezinárodní vesmírná stanice
• 
ZDROJ: NASA

ČTK

Technici kosmodromu Wallops ve Virginii dnes přerušili start vesmírného plavidla Cygnus soukromé společnosti Orbital ATK k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Do vzdušného prostoru letu totiž nečekaně vniklo cizí letadlo.

Start lodi, která měla do ISS dopravit zásoby, technické vybavení a materiál k vědeckým výzkumům, tak byl odložen o den. Další časový prostor pro odlet se otevírá až v neděli ve 13:14 středoevropského času.

Jedná se o již osmou podobnou misi na orbitální základnu v rámci smlouvy, kterou firma uzavřela s Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA) a která má hodnotu 1,9 miliardy dolarů (41,6 miliardy korun).

Cygnus má dopravit do ISS 3,3 tuny potravin, zásob, vybavení a materiálu pro vědecké experimenty, včetně družice, která má testovat, jak bakterie rostou v mikrogravitaci. To by mělo pomoci určit minimální množství antibiotik potřebných k jejich neutralizaci.

"Mikrobiální rezistence na antibiotika by mohla představovat riziko pro astronauty v prostoru, kde je jejich imunitní systém oslabený," upozornila NASA.

NASA objevila dalších dvacet planet, kde by mohl existovat život

"Vědci se domnívají, že výsledky těchto experimentů by měly pomoci při navrhování efektivních antibiotik k ochraně astronautů během dlouhých vesmírných misí," dodala NASA, která doufá, že bude posílat mise s lidsou posádkou k Marsu po roce 2030.

Jakmile Cygnus dospěje k ISS a vyprázdní tam svůj náklad, naloží se odpadky. Při návratu na Zemi v prosinci by měla shořet v atmosféře, respektive se rozpadnout nad Tichým oceánem.

Na ISS v současné době pobývá šestičlenná posádka, kterou tvoří tři Američané Randolph Bresnik, Joe Acaba a Vande Hei, dvojice ruských kosmonautů Alexandr Misurkin a Sergej Rjazanskij a jejich italský kolega z Evropské kosmické agentury (ESA) Paolo Nespoli.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!