Státní dluh USA překročil poprvé hranici 17 bilionů dolarů | E15.cz

Státní dluh USA překročil poprvé hranici 17 bilionů dolarů

Washington (ilustrační foto)
Washington (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Státní dluh Spojených států krátce po ukončení sporu o dluhový strop, který umožnil vládě si znovu začít půjčovat peníze, překročil poprvé v historii hranici 17 bilionů dolarů (320,5 bilionu Kč). Uvedla to agentura DPA s odvoláním na údaje amerického ministerstva financí.

The Washington Times na svých internetových stránkách napsal, že vláda si podle zprávy ministerstva ve čtvrtek, tedy první den po souhlasu Kongresu se zvýšením stropu zadlužení, půjčila rekordních 328 miliard dolarů. Celkový dluh tak dosáhl 17,07559 bilionu dolarů. Doposud nejvíc si během jednoho dne půjčila vláda před dvěma lety, a to 238 miliard dolarů.

K vysokému skoku přispěla středeční dohoda o zvýšení dluhového stropu USA z předchozích 16,7 bilionu dolarů, která umožnila vládě znovu si začít půjčovat peníze. Vláda proto okamžitě využila této příležitosti k doplnění státní pokladny.

Bez včasného navýšení limitu zadlužení zemi hrozil finanční kolaps. Vláda by pak mohla financovat svůj provoz jen z příjmů z daní, které však jsou v průměru na den nižší o téměř dvě miliardy dolarů než nutné výdaje.

Strop zadlužení byl doposud Kongresem stanoven vždy určitou částkou, kterou vláda nesměla překročit. Nyní však Kongres nestanovil částku, ale termín, do kterého si vláda může půjčovat, kolik chce. Ten vyprší 7. února. Podle růstu dluhu za posledních pět měsíců by se mohl dluh do stanoveného termínu zvýšit nejméně o 700 miliard dolarů, odhadl The Washington Times.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video