Stovky Makedonců zůstávají v ulicích a žádají odchod premiéra | E15.cz

Stovky Makedonců zůstávají v ulicích a žádají odchod premiéra

Makedonci požadují odstoupení premiéra Gruevského
Makedonci požadují odstoupení premiéra Gruevského
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stovky obyvatel Makedonie vyslyšely nedělní výzvu opozičního vůdce Zorana Zaeva, aby v protivládních protestech setrvaly v ulicích Skopje až do odstoupení premiéra Nikoly Gruevského. Nedělní demonstrace se zúčastnilo několik desítek tisíc lidí, Zaev jejich počet odhadl na 100 tisíc. Makedonie prožívá největší politickou krizi od roku 2001, kdy se země ocitla na pokraji občanské války. Gruevski čelí nařčením z korupce a odposlechů.

Demonstranti v centru metropole založili tábor, ve kterém je asi padesát stanů. Opozice tak chce zvýšit tlak na Gruevského, aby ho přinutila k odchodu z premiérského křesla. Šéf vlády odejít odmítá a na dnešní večer svolal do metropole manifestaci svých příznivců.

K rezignaci ministerského předsedu nově vyzvala poslankyně koaliční Unie pro demokratickou integraci (UDI) Emira Mehmetiová. Na Facebooku napsala, že vyslovila důvěru koaliční vládě, protože věřila, že kabinet zemi přivede do Evropské unie a Severoatlantické aliance a posílí demokratické hodnoty, nyní se ale Mehmetiová cítí rozčarována.

„To už stačí. Ani občané a ani mezinárodní společenství nepodporují nedemokratickou vládu. Je na čase, aby Gruevski rezignoval,“ napsala Mehmetiová. UDI, jejíž je členkou, je nejvýznamnější politickou stranou makedonských Albánců a také koaličním partnerem Gruevského Vnitřní makedonské revoluční organizace-Demokratické strany makedonské národní jednoty (VMRO-DPMNE).

Série kulturních protestů

Mezitím socialisté, kteří stojí v čele opozičních protestů, oznámili, že pro nadcházející týden připravili pro demonstranty sérii kulturních představení. Jejich součástí budou divadelní hry, diskuzní setkání či koncerty.

Vedle demonstrací a manifestace premiérových příznivců se dnes uskuteční jednání hlavních politických předáků země, jehož cílem je vyřešit měsíce trvající krizi. Schůzky, kterou podle AP zorganizovali západní diplomaté, se zúčastní Gruevski, Zaev, šéf UDI Ali Ahmeti a předseda Demokratické strany Albánců Menduh Thaçi.

Konzervativní premiér, který je u moci od roku 2006, tvrdí, že jeho rezignace by byla zbabělým činem. Prohlašuje také, že opozice jedná v režii cizí tajné služby. Žádné důkazy ale nepředložil. Vládu již v uplynulém týdnu ale opustila ministryně vnitra Gordana Jankuloská a v úřadu skončil také šéf tajné služby Saša Mijalkov.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video