Střelec z Toulouse je mrtvý, vyskočil z okna | E15.cz

Střelec z Toulouse je mrtvý, vyskočil z okna

Toulouse, terorismus
Toulouse, terorismus
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Extremista Mohamed Merah, podezřelý z vraždy tří vojáků a čtyř Židů včetně tří dětí na jihu Francie, je mrtvý. Oznámil to francouzský ministr vnitra Claude Guéant. Po přestřelce s policií, která dnes vstoupila do jeho bytu, se Merah zabil skokem z okna. Při střetu s podezřelým, který podle policie reagoval nezvykle násilně, byli zraněni tři členové speciální jednotky RAID, z toho jeden vážně.

Jak popsal ministr Guéant, policie vstoupila do bytu podezřelého a začala ho prohledávat. Poslední místností, kde se mohl podezřelý ukrývat, byla koupelna. Merah z ní vyběhl a začal kolem sebe střílet. Policie se snažila dostat do úkrytu a podezřelý se následně pokusil uniknout oknem.

Operace na dopadení Meraha trvala přes 30 hodin. Dnes po 10:30 se policii podařilo po několika neúspěšných pokusech vstoupit do bytu.

Ve středu večer kolem 22:45 SEČ se podezřelý odmítl vzdát a varoval, že při pokusu policie vstoupit do bytu bude střílet. Dnes byla podle Guéanta použita nová technika, včetně videa k monitorování pohybu v domě.

Útočník prý těžce nesl, že nebyl přijat do armády

Byt obléhala policie od středečních časných ranních hodin, kdy podnikla několik neúspěšných pokusů do něj proniknout. Při obranné střelbě zranil bránící se extremista nejméně dva policisty. Výměnou za telefon později předal policii kolt; možnou zbraň, jíž zavraždil ve dnech od 11. do 19. března celkem sedm lidí. Pak nastaly dlouhé hodiny vyjednávání, které nepřinesly žádný výsledek.

Motivem činů Meraha, který údajně zabil tři vojáky a čtyři Židy včetně tří dětí, a který se přihlásil k teroristické síti Al-Káida, byla, jak sdělil televizi France 24, odveta za zavedení zákazu nošení muslimských šátků na veřejnosti a podíl francouzských jednotek na operaci v Afghánistánu.

Na hranicích mezi Pákistánem a Afghánistánem, kde se ukrývají ozbrojenci Al-Káidy, Merah pobýval a podstoupil tam výcvik. Za nejrůznější zlodějny strávil podle médií ve Francii rok a půl ve vězení. Kvůli tomu ho potom nepřijali do armády a jeho záliba ve zbraních ho nakonec zřejmě přivedla k terorismu.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video