Sucho posílilo jihoafrickou krizi, čtvrtina lidí je bez práce | E15.cz

Sucho posílilo jihoafrickou krizi, čtvrtina lidí je bez práce

Johannesburg
Johannesburg
• 
ZDROJ: Pixabay.com

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ekonomika Jihoafrické republiky je v krizi: hospodářský růst zpomaluje, čtvrtina obyvatelstva je bez práce a v zemi je rozšířená chudoba. Řekl to dnes tamní ministr financí Pravin Gordhan, který zároveň představil návrh krizového rozpočtu na příští fiskální rok. Vláda v něm počítá s výdajovými škrty a zvýšením některých daní, což by se ale nemuselo líbit voličům.

Pomalejší hospodářský růst je důsledkem velkého sucha a celkového útlumu globální ekonomiky, řekl ministr. Odhad růstu ekonomiky na letošní rok zhoršil na 0,9 procenta, zatímco dosud počítal s růstem o 1,7 procenta. Pokud se prognóza naplní, bude to nejpomalejší růst od roku 2009, kdy se Jihoafrická republika dostala z hospodářské recese. Za loňský rok se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil podle odhadů o 1,3 procenta.

„Nemůžeme utrácet peníze, které nemáme. Nemůžeme si půjčovat víc, než kolik můžeme splácet. Dokud nedokážeme podnítit růst a zajistit vyšší příjmy, musíme být na sebe tvrdí,“ citovala ministra stanice BBC. Země podle něj zvýší daně z prodeje nemovitostí, daň na pohonné hmoty, alkohol a kapitálové výnosy. Do státní kasy by to v následujícím fiskálním roce mělo přinést dodatečných 18,1 miliardy randů (28,3 miliardy korun).

Vývoj jihoafrického růstu HDP
source: tradingeconomics.com Zdroj: tradingeconomics.com

Úsporná opatření by měla zabránit tomu, aby mezinárodní ratingové agentury nesnížily úvěrové hodnocení země do podřadné kategorie. JAR má nyní u agentur Fitch Ratings a Standard and Poor's známku BBB-, což je jeden stupeň nad spekulativním pásmem. Hodnocení u agentury Moody's je na stupni Baa2, což je dva stupně nad spekulativním pásmem.

Úsporná opatření by rovněž měla pomoci vládě snížit rozpočtový schodek v příštím fiskálním roce na 3,2 procenta výkonu ekonomiky z 3,9 procenta HDP v současném období. Výdajové škrty, vyšší daně a další úsporná opatření by se ale nemusely líbit voličům, které letos čekají volby do místních samospráv. Předpokládá se, že vládnoucí stranu Africký národní kongres v nich čeká tuhý boj s opozicí.

Agentura Fitch je navíc přesvědčena, že hospodářský růst v Jihoafrické republice bude v příštích dvou letech tlumit sucho a přísnější měnová a fiskální politika. Agentura Moody's pak dnes uvedla, že v návrhu rozpočtu chybějí konkrétní příjmová opatření, jak v příštích fiskálních obdobích dosahovat nižších deficitů. Moody's odhaduje růst ekonomiky na letošní rok na 0,5 procenta, na příští rok pak 1,5 procenta.

Reportáž z JAR: Zemi na cestě k prosperitě brzdí stín minulosti

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video