Švédský premiér Löfven nezískal důvěru parlamentu | E15.cz

Švédský premiér Löfven nezískal důvěru parlamentu

Švédský premiér Stefan Löfven.
Švédský premiér Stefan Löfven.
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Švédský premiér Stefan Löfven nezískal důvěru nového parlamentu, který vzešel z voleb 9. září. V nich středolevý blok vedený Löfvenem zvítězil rozdílem jediného mandátu nad středopravou aliancí a Löfvenova sociální demokracie dosáhla nejhoršího výsledku za desítky let. Posílila naopak nacionalistická protiimigrační strana Švédští demokraté, která si připsala 17,5 procenta hlasů. Vzhledem k těsnému výsledku parlamentních voleb není jasné, kdo Löfvena v křesle předsedy vlády po čtyřech letech vystřídá.

Poslanci hlasovali proti Löfvenovi poměrem 204 ku 142, tři zákonodárci se zdrželi. Výsledek se očekával, protože středopravá aliance, která zahrnuje Umírněnou koaliční stranu, Stranu středu, Liberály a Křesťanskodemokratickou stranu, i Švédští demokraté před hlasováním uvedli, že Löfvena nepodpoří. Ten přesto sám odstoupit odmítl.

Kandidáta na sestavení nové vlády vybírá předseda parlamentu, kterým byl v pondělí zvolen Andreas Norlén ze středopravé aliance. Předpokládá se, že šanci zformovat vládu nyní dostane Ulf Kristersson, šéf Umírněné koaliční strany, která je v alianci nejsilnější stranou.

Löfven po prohraném hlasování varoval středopravý blok, aby nespoléhal na podporu strany "založené nacisty". Poukázal tím na skutečnost, že mezi zakládajícími členy Švédských demokratů byli lidé otevřeně podporující ideologii nacistického Německa. Všechny hlavní politické strany před volbami jasně řekly, že se Švédskými demokraty nebudou spolupracovat.

Kandidát středopravého bloku na premiéra Ulf Kristersson již dříve vyzval Löfvena k rozhovorům o sestavení vlády napříč politickými bloky. Löfven ale dnes zdůraznil, že sociální demokraté nikdy vládu středopravé aliance nepodpoří, čímž zopakoval své dřívější stanovisko. Löfven naopak dnes vyjádřil přesvědčení, že se novou vládu podaří sestavit jemu. "Vidím dobrou příležitost pokračovat jako premiér," konstatoval Löfven.

Sestavení nového kabinetu podle analytiků může za nynější komplikované situace trvat týdny, možná i měsíce. Do té doby každopádně setrvá Löfven v čele dočasné vlády.

V 349členném Riksdagu (švédském parlamentu) má po volbách středolevá koalice 144 křesel. Koalici vede Švédská sociálnědemokratická dělnická strana, s níž spolupracují také Levicová strana a Zelení. Středopravá aliance obsadila 143 křesel a Švédští demokraté mají 62 křesel.

Předseda parlamentu může vybrat kandidáta na premiéra čtyřikrát. Pokud žádný z kandidátů nezíská pro svou vládu podporu poslanců, musí se do tří měsíců uskutečnit nové parlamentní volby, uvedla agentura Reuters.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video