Nechte nás platit vyšší daně, žádá skupina miliardářů | e15.cz

Svět v pandemii utrpěl, miliardáři zbohatli. Nechte nás platit vyšší daně, žádá stovka z nich

Skupina více než stovky miliardářů a milionářů žádá politiky, aby na ně uvalili vyšší daně.
Skupina více než stovky miliardářů a milionářů žádá politiky, aby na ně uvalili vyšší daně.
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Skupina více než stovky miliardářů a milionářů především ze Spojených států se obrátila na politiky a podnikatele, kteří se sešli virtuálně na Světovém ekonomickém fóru (WEF), s výzvou „nechte nás platit vyšší daně“. Takzvaní vlastenečtí milionáři prohlásili, že extrémně bohatí nejsou v současnosti nuceni platit svůj podíl na celosvětové obnově hospodářství po pandemii.

„Jako milionáři víme, že současný daňový systém není spravedlivý. Většina z nás může říct, že zatímco svět prošel v posledních dvou letech obrovským utrpením, my jsme ve skutečnosti viděli v době pandemie, jak náš majetek roste - přesto jen několik z nás, pokud vůbec někdo, může upřímně říct, že platíme svůj spravedlivý podíl na daních,“ uvádí se v otevřeném dopise.

Agentura Reuters loni informovala o ohromném růstu majetku miliardářů v roce 2020, kdy se svět ocitl kvůli pandemii covidu-19 v krizi a globální ekonomika čelila nejhorší recesi od druhé světové války. To přimělo více než 130 zemí uzavřít dohodu, která zajišťuje, aby velké společnosti platily celosvětově minimální sazbu daně 15 procent, což má ztížit vyhýbání se zdanění převodem daňového domicilu do jiných zemí. Podle skupiny milionářů ale bohatí musí přispívat více.

Video se připravuje ...
Jak bude vypadat investiční rok 2022?

Studie organizace Oxfam zveřejněná tento týden ukázala, že za dva roky pandemie se majetek deseti nejbohatších jednotlivců světa zvýšil na 1,5 bilionu dolarů.

Mluvčí WEF uvedl, že placení spravedlivého podílu na daních je jedním z principů fóra. Za dobrý model pro zavedení ve světě považuje daň z majetku, jaká je ve Švýcarsku, kde WEF sídlí.

Ve většině zemí nemusí bohatí platit roční daň z majetku, jako jsou nemovitosti, akcie nebo umělecká díla. Tento majetek je zdaněn jen při jeho prodeji.

Podle studie, kterou uskutečnili vlastenečtí milionáři spolu s Oxfamem a dalšími neziskovými organizacemi, by progresivní daň z majetku začínající na dvou procentech u těch s majetkem přes pět milionů dolarů a končící na pěti procentech pro miliardáře, mohla přinést 2,52 bilionu dolarů. To by stačilo na to, aby se 2,3 miliardy lidí na světě vymanilo z chudoby, a pro zajištění zdravotní péče a sociálního zabezpečení pro osoby v zemích s nižšími příjmy.

Světová banka v roce 2021 zveřejnila článek, ve kterém vyzvala země, aby zvážily zavedení daně z majetku, která by pomohla snížit nerovnost, doplnit státní rozpočty vyčerpané pandemickými záchrannými programy a obnovit sociální důvěru. Kromě Argentiny a Kolumbie však od začátku pandemie nebyl jinde zaveden žádný nový systém daně z majetku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video