Švýcarská Sicpa se uchází o eurozakázku, čelí ale korupčnímu skandálu | E15.cz

Švýcarská Sicpa se uchází o eurozakázku, čelí ale korupčnímu skandálu

Švýcarská Sicpa se uchází o eurozakázku, čelí ale korupčnímu skandálu
Philip Morris,Altria,cigarety,tabák
• 

tzv

Evropská komise má starosti. Jeden ze zájemců na dodávku systému na sledování pohybu zásilek tabákových výrobků po EU, švýcarská společnost Sicpa, čelí korupčnímu skandálu v Jižní Americe. O kauze, kterou po dvouletém vyšetřování vyústilo v zatýkání vlivných brazilských úředníků, informovala mimo jiné italská a francouzská média.

Dění na druhém břehu Atlantiku vyvolalo otázky v Evropě, protože Sicpa například v Řecku tiskne bankovky a Polsku na ně dodává ochranné prvky, jak píše server Natemat.pl.

Je to více než rok, kdy začala platit evropská tabáková směrnice. Aby se nová pravidla, která tato směrnice zavádí, dala v praxi realizovat, musí Evropská komise ještě také vydat takzvanou prováděcí legislativu – laicky řečeno soubor technických předpisů.

Tyto předpisy mají nicméně velkou váhu, protože často přesně určují konkrétní technologická řešení, jak požadavky daných předpisů splnit. To je přesně případ i implementačních technických předpisů pro výběr již zmíněného systému na sledování pohybu tabákových výrobků.

Omezení černých obchodů

Evropská komise si od tohoto klíčového opatření slibuje rapidní snížení úrovně nelegálního obchodu v zemích osmadvacítky. Nalezení efektivního technologického řešení, které by se od května 2019 používalo na kontrolu původu tabákových výrobků a sledování jejich pohybu do místa určení, představuje nyní absolutní prioritu. Výsledná zakázka se vyšplhá až na stovky milionů eur.

Již zmíněná firma Sicpa se v těchto dnech dostala do hledáčku vyšetřovatelů a sdělovacích prostředků kvůli podezření z korupce. Jak uvádí místní policie, úplatky ve výši kolem 30 milionů eur měly jít do kapsy vysoce postaveným úředníkům v organizacích řízených ministerstvem financí v Brazílii. Jak uvádí hlavní zdroj bruselského dění deník Politico, tito úředníci měli zajistit, že Sicpa vyhraje veřejnou zakázku v hodnotě několika miliard eur na označování nealkoholických nápojů.

Autor: tzv
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!