Švýcarsko začne omezovat imigraci z EU, výtkami Bruselu se řídit nebude | E15.cz

Švýcarsko začne omezovat imigraci z EU, výtkami Bruselu se řídit nebude

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: Volkmar Rudolf - Wikimedia Commons

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Švýcarsko chce omezit přistěhovalectví z Evropské unie a je připraveno to učinit i přes nesouhlas Bruselu, oznámila švýcarská vláda. Omezení imigrace z EU odsouhlasili Švýcaři v loňském referendu. Podrobnosti mají být oznámeny do března nadcházejícího roku.

Bern nicméně doufá, že se mu s Bruselem podaří dosáhnout příslušné dohody. Pokud se tak ale nestane, učiní nečlenská země zmíněné opatření jednostranně. Dosavadní vyjednávání s EU žádné výsledky nepřinesla.

Na základě loňského referenda musí švýcarská vláda regulační kvóty zavést do roku 2017. Bern mimo jiné tvrdí, že pro občany z EU budou platit mírnější pravidla než pro ostatní cizince.

Navrhuje také, aby od EU získal určitou ochrannou lhůtu, kdy by bylo možné přistěhovalectví z unie dočasně omezit tak, aby to nebylo v rozporu s dohodou o volném pohybu osob.

EU jakékoli omezení odmítá a tvrdí, že jeho existence bude v rozporu s dohodou mezi Bruselem a Bernem. EU také pohrozila, že zavedení kvót povede k odvetným opatřením, mimo jiné k omezení přístupu švýcarských firem na unijní trh.

Švýcarsko se uzavírá. I před Evropou

Migranti jako pracovní síla? Spíš klienti sociálních systémů

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video