Sýrie se připravuje na útok. Války se nebojíme, vzkázala Asadova poradkyně

Sýrie

Sýrie Zdroj: Reuters

Ruská odveta za případný útok na Sýrii může ohrozit britskou vojenskou základnu na Kypru. Upozornil na to list The Times. Ruský velvyslanec v Libanonu Alexandr Zasypkin v úterý řekl, že pokud Američané zaútočí, pak Rusko rakety sestřelí a zaútočí i na odpalovací místa. Britský generál Richard Barrons řekl, že je to pohrůžka válkou a znamená to, že Rusko je připraveno potopit lodě, útočit na ponorky a sestřelit letadla. Rusko začalo přesouvat své lodě ze základny v Tartúsu dál do Středozemního moře a blíž k americké bojové lodi, napsal britský list. Britská vláda se kvůli Sýrii dnes sejde k mimořádnému zasedání.

Británie se chce stejně jako Francie k případnému americkému útoku připojit. Má jít o odvetu za údajný chemický útok na syrskou Dúmu. USA a syrská opozice útok připsaly damašskému režimu, Rusko tvrdí, že je třeba věc nejprve vyšetřit.

Kvůli situaci kolem Sýrie se britská vláda dnes odpoledne v 16:30 sejde na mimořádném zasedání. Podle listu The Times nehodlá Mayová, podle níž nemůže zůstat užití chemických zbraní bez odpovědi, vyslyšet volání předsedy opozičních labouristů Jeremyho Corbyna, aby do rozhodování o případném útoku na Sýrii zapojila i parlament.

O situaci v Sýrii bude dnes s britským ministrem zahraničí Borisem Johnsonem jednat také šéf německé diplomacie Heiko Maas. Podle něj USA, Francie ani Británie dosud Berlín nepožádaly, aby se vojensky zapojil do případného útoku na Sýrii.

Británie má na kyperské základně Akrotiri kromě jiného osm bojových letadel Tornado s doletem 3900 kilometrů. V blízkosti je rovněž šest britských stíhaček Typhoon se střelami typu vzduch-vzduch, které mají útočící stroje chránit před nepřátelskou palbou.

Největším nebezpečím pro lodě, letadla a ponorky je podle The Times obranný raketový systém S-400, který má Rusko v Sýrii.

Vojenský odborník Michael Fabey řekl, že americká válečná loď Donald Cook, která je ve východním Středomoří, je dobře vyzbrojená a její posádka dobře připravená na to, aby čelila případným protiraketám. Je to ale podle něj poprvé za generaci, kdy hrozí konflikt, při němž je Rusko připraveno použít své lodě i pozemní vojenskou techniku k vojenskému střetu na moři s USA a jejich spojenci.

The Times napsal, že syrská armáda vyklidila svá velitelství v Damašku. Odvezla odtud personál i zbraně. Své lidi odváží také spojenecký Hizballáh z pozic poblíž syrských vojenských základen na západě Sýrie.

Podle satelitních snímků Rusko přesunulo své námořní lodě ze základny v syrském Tartúsu dál do Středozemního moře a blíž k pozicím americké válečné lodi Donald Cook.

Podle průzkumu, který dnes zveřejnil list The Times, podporuje útok na Sýrii v reakci na údajný chemický útok jen 22 procent Britů. Proti se jich staví 43 procent a zhruba třetina dotázaných nemá na věc jasný názor.