Syrská armáda se pokouší dobýt město Halab | E15.cz

Syrská armáda se pokouší dobýt město Halab

Následky bojů ve městě Homs (ilustrační foto)
Následky bojů ve městě Homs (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Syrské vládní jednotky zahájily dnes útok proti částem velkoměsta Halab, které ovládají rebelové. Podle agentury AP, která se odvolává na informace syrské opozice, při dnešních bojích v obchodní metropoli na severu země zemřely nejméně dvě desítky lidí.

Podle syrských opozičníků citovaných televizí Al-Džazíra útočí jednotky věrné prezidentovi Bašáru Asadovi za pomoci tanků a dělostřelectva zejména v jihozápadní části města, ale bojuje se i jinde. Na jedné z hlavních cest ve městě jsou prý roztroušené zničené a vyhořelé tanky. Vládní armáda má k dispozici také leteckou podporu včetně vrtulníků.

„Nasadili všechny typy zbraní, ale našim rebelům se daří útoky režimních jednotek odrážet,“ řekl agentuře DPA jeden z velitelů opoziční Syrské svobodné armády (FSA) Abú Umar Halabí. Syrská státní televize naopak v reportáži o situaci v Halabu uvedla, že vládní síly způsobily rebelům těžké ztráty.

Světové mocnosti se stále nemohou shodnout na společném postupu proti Asadovi. Veškeré snahy Západu o posílení protirežimních sankcí na půdě Rady bezpečnosti OSN blokuje Rusko. Ministr obrany Sergen Lavrov dnes varoval, že podpora, kterou povstalcům poskytují Západ a arabské země, povede k většímu krveprolití. Dodal, že tyto státy by svůj vliv měl využít k tomu, aby rebely přiměly složit zbraně.

Francouzský prezident François Hollande v souvislosti s ofenzivou v Halabu vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby začala co nejrychleji jednat.

Jednou ze zemí, která rebely podporuje, je Saúdská Arábie, kde se z iniciativy krále Abdalláha uskutečnila v posledních dnech veřejná sbírka na podporu „bratrů v Sýrii“. Podle saúdské tiskové agentury se v ní zatím podařilo vybrat přes 72 milionů dolarů (1,48 miliardy korun).

Syrská organizace pro lidská práva (OSDH) dnes zveřejnila novou celkovou bilanci více než 16 měsíců trvajících bojů. Podle ní už při násilnostech přišlo o život více než 20 tisíc lidí, včetně skoro 14 tisíc civilistů. V pátek podle syrských opozičníků v zemi zahynulo dalších 160 lidí.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.