Tábor v Calais bude vystěhován, lidem hrozí vyhoštění ze země | E15.cz

Tábor v Calais bude vystěhován, lidem hrozí vyhoštění ze země

ČTK

Evakuace rozsáhlého uprchlického tábora v Calais na severu Francie začne v pondělí. Podle agentury AFP to dnes oznámily francouzské úřady. Zrušení improvizovaného tábora do konce roku už v září oznámil francouzský prezident François Hollande.

V táboře zvaném džungle bylo oficiálně spočteno 6486 migrantů, z toho 1291 nezletilých, kteří mají být rozvezeni do 454 uprchlických center rozesetých po celé Francii. Větší protesty či násilnosti se neočekávají. Zmobilizováno má být k operaci kolem 1250 policistů, uvedl server listu Le Figaro.

Oznámení přišlo poté, co francouzský soud v úterý zamítl žádost několika skupin aktivistů o pozastavení plánovaného uzavření tábora. Vyklizení tábořiště tak již nestojí nic v cestě. Francouzský veřejný ochránce práv Jacques Toubon už tehdy označil za možný termín zahájení operace 24. října.

Hollande očekává pomoc Britů při rušení uprchlického tábora ve  Calais

První den evakuace bude nasazeno 60 autobusů, v dalších dnech po 45. Akci bude přihlížet na 150 lidskoprávních aktivistů.

Migranty, kteří pocházejí především ze Sýrie, Eritreje a Súdánu, francouzské úřady přemístí do středisek na různých místech země, která mají kapacitu kolem 7500 míst, případně je deportují. "Poskytneme lidské a důstojné uvítání lidem, kteří budou chtít uplatnit právo na azyl," prohlásil v září prezident při návštěvě Calais. Poznamenal zároveň, že ti, kteří azyl ve Francii nedostanou, budou ze země vykázáni.

Otázka migrace patří k ústředním tématům v kampani před prezidentskými a parlamentními volbami, které se budou ve Francii konat příští rok na jaře. Před socialistou Hollandem navštívil tábor v Calais také bývalý konzervativní prezident Nicolas Sarkozy. Hollandeova vláda čelí delší dobu kritice, že není schopna vyřešit situaci s tisícovkami migrantů, kteří v oblasti Calais žijí ve velmi špatných podmínkách.

PODÍVEJTE SE NA SITUACI V TÁBOŘE CALAIS V NÁSLEDUJÍCÍ FOTOGALERII: 

Hollande tehdy připustil, že podmínky v táboře jsou "velice těžké" a "nepřijatelné", a to zvlášť pro ty, kteří se tam uchýlili před válkou. Takové tábory podle něj ve Francii nesmějí existovat a země musí ukázat, že je "důstojná, lidská a odpovědná".

Plány na uzavření tábora vyvolaly i silné protesty mnoha konzervativních a krajně pravicových lokálních politiků, kteří se obávají důsledků pobytu migrantů ve svých městech.

Uprchlíci v Calais vzdorují deportaci, přístavní město se jich chce zbavit

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!