Takové zločiny jsem nespáchal, bránil se u soudu ležící Mubarak | E15.cz

Takové zločiny jsem nespáchal, bránil se u soudu ležící Mubarak

bývalý egyptský prezident Husní Mubarak
bývalý egyptský prezident Husní Mubarak
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bývalý egyptský prezident Husní Mubarak dnes v Káhiře poprvé stanul před soudem, kde vyslechl obvinění z korupce a podílu na smrti více než 800 demonstrantů při letošních protestech, které vedly k pádu jeho autoritářského režimu. Po celou dobu slyšení ležel viditelně bledý třiaosmdesátiletý Mubarak na nemocničním lůžku, odkud rovněž veškerá vznesená obvinění odmítl. Líčení bude pokračovat 15. srpna a Mubarak bude prozatím umístěn do káhirské nemocnice, kde bude sledován jeho zdravotní stav.

Zahájení procesu provázely potyčky mezi Mubarakovými stoupenci a odpůrci, proti nimž musela zasahovat policie. V ostře sledovaném procesu, v němž jsou souzeni rovněž jeho synové Gamál a Alá za korupci a bývalý ministr vnitra Habíb Adlí za násilí vůči demonstrantům, hrozí Mubarakovi a Adlímu trest smrti. Stání s oběma syny a bývalým ministrem soud odročil na čtvrtek.

„Zcela odmítám veškerá obvinění,“ prohlásil Mubarak z lůžka, které bylo umístěno za masivními mřížemi v prostoru pro obžalované. „Takové zločiny jsem nespáchal,“ uvedl prostřednictvím mikrofonu. Obvinění odmítli i jeho synové.

Mubarak je podle agentury DPA obviněn ze zabití a z pokusu o zabití účastníků demonstrací, které se v zemi konaly po 25. lednu tohoto roku, z vydání rozkazu policii ke střelbě a najíždění na demonstranty vozidly. Exprezident je spolu se svými syny obviněn také ze zneužití pravomocí a korupce. Konkrétně jde mimo jiné o nabytí drahých nemovitostí do osobního vlastnictví za nepřiměřeně nízké ceny v rudomořském letovisku Šarm aš-Šajch a také o zprostředkování drahých pozemků na Sinaji Mubarakovu důvěrníkovi Husajnu Sálimovi, který je prodával za nízké ceny.

V síni sledovalo proces, který je považován za historickou událost pro celý arabský svět, na 600 lidí. Vedle Mubarakových synů se mezi obžalovanými nacházel bývalý ministr vnitra Habíb Adlí, který byl již odsouzen za korupci k 12 letům vězení a šest vysokých představitelů egyptské policie. Kromě Mubaraka všichni v prostoru pro obžalované stáli, oblečeni v bílém. V nepřítomnosti byl souzen Sálim, který uprchl do Španělska.

Líčení přenášela v přímém přenosu televize. Mubarak podle záběrů působil netečně, občas si rukou zakryl obličej, což připomínalo gesto vyčerpání. Po úvodním stání, které trvalo přes hodinu, byl proces na žádost obhajoby dvakrát krátce přerušen.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.