Telegram v Indii končí, převálcovaly ho mobily | e15.cz

Telegram v Indii končí, převálcovaly ho mobily

Mobily pomalu začínají pronikat i na indický venkov. Telefon vlastní 900 milionů Indů.
Mobily pomalu začínají pronikat i na indický venkov. Telefon vlastní 900 milionů Indů.
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: rajkumar1220

pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Po 163 letech Indie rozhodla o zrušení telegramů. V pondělí státní telekomunikační společnost, odešle poslední telegram. Indie byla poslední zemí světa, která používala telegrafní služby ve velkém rozsahu. V Česku telegram zmizel v roce 2010.

Více než 900 milionů Indů nyní vlastní mobilní telefon a 120 milionů lidí v zemi používá internet, přičemž se očekává, že tato čísla budou v příštích letech prudce stoupat. Textové zprávy a e-maily pronikají v současné době už i do nejchudších oblastí indického venkova.

Indické úřady uvádějí, že telegrafní služby, které provozuje státní telekomunikační gigant BSNL, jsou prodělečné, přičemž ztráty přesáhly dvě miliardy liber (60 miliard korun). Vláda proto prohlásila, že už není dál ochotna nést náklady na službu, kterou označuje za pouhou nostalgii.

„V současné době Indové pošlou jen asi 5000 telegramů denně,“ řekl nejmenovaný představitel BSNL. „Před příchodem faxu jich byly každý den statisíce,“ dodal.

Skutečnost, že telegram přežil v Indii tak dlouho, je důkazem, jak hluboce byla tato služba zakořeněna v indické společnosti. Důvodem byla také technologická zaostalost telefonní kabelové sítě, která byla modernizována teprve v 80. a 90. letech minulého století.

V dobá největší slávy telegramů před 3é lety měla Indie 45 tisíc telegrafních stanic, z nichž jen zůstalo jen 75.

Česko nepoužívá telegram přes tři roky

V Česku telegramy fungovaly až do jara 2010. Česká pošta se tehdy rozhodla zrušit posílání telegramů po 160 letech fungování, protože služba byla příliš ztrátová. „V roce 2009 přijali pracovníci našich poboček od lidí pouhých 756 telegramů,“ uvedl tehy mluvčí České pošty Ivo Mravinac.

Prostřednictvím telefonického nadiktování dále telegrafickou službu nabízel mobilní operátor Telefónica O2.

Společnost Western Union skončila s telegramy

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video