Terorismus nesmí narušit fungování Schengenu, shodli se europoslanci | E15.cz

Terorismus nesmí narušit fungování Schengenu, shodli se europoslanci

Terorismus nesmí narušit fungování Schengenu, shodli se europoslanci
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Keith Laverack via Flickr (CC BY-ND 2.0)

ČTK

Země Evropské unie by v rámci boje proti terorismu měly lépe a s větší efektivitou sdílet zpravodajské informace a důrazněji střežit vnější hranice evropského bloku. V přijatém usnesení se na tom na plenárním zasedání ve Štrasburku shodl Evropský parlament. Ten rovněž vyzval členské státy, aby investovaly do programů, které řeší počáteční důvody radikalizace obyvatel.

Europoslanci zdůraznili, že teroristické útoky nesmějí ohrozit existenci takzvaného schengenského prostoru, ve kterém mezi sebou členské státy zrušily hraniční kontroly. Součástí prostoru, který je podle Evropského parlamentu „jednou z nejdůležitějších svobod Evropské unie“, je i Česká republika.

Europarlament chce vědět, zda v EU byly tajné věznice CIA

Europarlament mimo jiné navrhuje, aby vznikla evropská strategie boje proti teroristické propagandě, radikálním sítím a rekrutování na internetu. Členské státy se navíc mají pomocí vzdělávacích programů, podpory integrace a sociálního začleňování zaměřit na řešení primárních příčin radikalizace tak, aby jí bylo možné předcházet.

Evropská unie začala otázku teroristických hrozeb s obnovenou intenzitou řešit po lednovém útoku na pařížskou redakci francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo a také v reakci na fakt, že ze zemí EU odjela na Blízký východ bojovat po boku islámských radikálů řada obyvatel. Brusel se nyní obává jejich návratu. Boj proti terorismu bude jedním z témat čtvrtečního summitu EU.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!