Teroristé po porážce v Sýrii odešli jinam, hrozí spojení IS a Al-Káidy, varuje Rusko | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Teroristé po porážce v Sýrii odešli jinam, hrozí spojení IS a Al-Káidy, varuje Rusko

Teroristé po porážce v Sýrii odešli jinam, hrozí spojení IS a Al-Káidy, varuje Rusko
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Teroristické skupiny, které utrpěly porážku v Sýrii, se přesunuly do jiných zemí, kde najímají nové členy a zakládají nové buňky. Na setkání s šéfy tajných a bezpečnostních služeb to dnes řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Šéf tajné služby FSB Alexandr Bortnikov upozornil na možnost, že se obávané skupiny Islámský stát a Al-Káida spojí.

„Mnoho věcí svědčí o možnosti jejich spojení, považujeme to za závažnou věc, která může mít negativní dopady,“ řekl Bortnikov. Poukázal na společnou ideologii obou organizací a také na jejich členské základny, jimiž mohou navzájem doplnit své oddíly.

„Navzdory ozbrojeným konfliktům mezi Al-Káidou a oddíly Islámského státu mnoho teroristů přebíhá z jedné organizace do druhé. Vede je k tomu osobní prospěch, změny na bojišti a další důvody,“ dodal Bortnikov.

Krutá volba. Francie pomůže potomkům džihádistů z Islámského státu, jejich matky s nimi však nesmějí

Lavrov poukázal na to, že teroristé využívají nejednosti zemí v otázce postoje k terorismu a vytvářejí si podmínky pro nový boj v jiných zemích, mimo území Sýrie. „Mnoho států nepřijalo nezbytnou legislativu a nezavedlo bezpečnostní opatření na celonárodní úrovni. Velmi vážně se podceňuje schopnost zločineckých skupin v Sýrii a v Iráku doplňovat finanční zdroje,“ řekl ministr.

Příčinou toho, že teroristické skupiny neztratily bojovou kapacitu, vidí v „pokračující zahraniční podpoře radikálů, a to včetně dodávek zbraní“. Navzdory úspěchům boje proti IS a dalším skupinám jsou podle ministra „teroristé nejvážnější hrozbou všem státům“. „Přizpůsobují se novým podmínkám, mění zdroje své finanční a materiálně-technické podpory, včetně svazků s drogovými kruhy a organizovaným zločinem,“ dodal ministr.

V řadách Islámského státu působí až pět tisíc Rusů, tvrdí Moskva
Experti: Odchod Británie z Evropské unie může ohrozit policejní spolupráci

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!