Teroristé z IS prý chystali útoky v Düsseldorfu. Policie je chytila | E15.cz

Teroristé z IS prý chystali útoky v Düsseldorfu. Policie je chytila

Teroristé z IS prý chystali útoky v Düsseldorfu. Policie je chytila
německá policie, ilustrační foto
• 

ČTK

Německá policie dnes zatkla trojici Syřanů, kteří byli zřejmě napojeni na radikální organizaci Islámský stát (IS). Podezřívá je, že plánovali teroristický útok v Düsseldorfu na západě Německa, uvedl server Spiegel Online. Čtvrtý muž, který se měl na akci podílet, je nyní ve vazbě ve Francii.

Teroristická organizace muže vyslala do Německa, aby tam zaútočili. Terčem se mělo stát centrum Düsseldorfu, který má asi 600 tisíc obyvatel a je hlavním městem Severního Porýní-Vestfálska. Při útoku měli dva muži na svém těle odpálit výbušniny, další dva měli v zabíjení pokračovat.

Dva ze čtveřice mužů přišli podle serveru v roce 2014 do Turecka, odkud loni pokračovali balkánskou cestou do Německa. Tam přemluvili dalšího Syřana, aby se k nim přidal. Čtvrtým mužem ve skupině je odborník na výbušniny, který do Německa přišel už v roce 2014.

Zatýkání ve více státech

Dnešní zatýkání se uskutečnilo v Severním Porýní-Vestfálsku, Bádensku-Württembersku a Braniborsku. Čtvrtý muž sedí ve vyšetřovací vazbě ve Francii, kam se vydal po teroristických útocích v Bruselu. Právě on plány vyzradil a francouzské úřady o nich potom informovaly německou stranu, která chce, aby jí byl Syřan vydán.

Spolkové úřady zatím nemají indicie, které by naznačovaly, že by muži ve věku 25 až 31 let již učinili konkrétní kroky, které by směřovaly k útoku. Bezprostřední nebezpečí podle nich nehrozilo.

Německá policie dnes zakročila i ve městě Herne v Severním Porýní-Vestfálsku, kde zatkla pětadvacetiletého Syřana. Podezírá ho, že na silvestra plánoval bombový útok v oblasti Berlína. Podle agentury DPA ale případ vyvolává řadu otázek - policie totiž při domovní prohlídce neobjevila žádné výbušniny, ani další materiály, které by její podezření potvrdily. Muže po výslechu propustila.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!