Tesco koupí za 117 miliard Booker, chce si upevnit pozici mezi prodejci potravin | E15.cz

Tesco koupí za 117 miliard Booker, chce si upevnit pozici mezi prodejci potravin

ČTK

Britský provozovatel supermarketů Tesco koupí za 3,7 miliardy liber (117,4 miliardy korun) velkoobchodní společnost Booker. Upevní si tak dominantní pozici mezi prodejci potravin v Británii. Firmy ve společné zprávě uvedly, že sloučená skupina přinese výhody spotřebitelům, nezávislým obchodníkům, firmám ze stravovacích služeb, drobným podnikatelům, dodavatelům a zaměstnancům, a také zvýší hodnotu pro akcionáře.

"Fúze se společností Booker dál zvýší perspektivu růstu Teska vytvořením předního britského potravinářského podniku s kombinovanými znalostmi v maloobchodě, velkoobchodě, dodavatelském řetězci a digitalizaci," uvedl generální ředitel Teska Dave Lewis.

Akcionáři Bookeru podle dohody obdrží za každou svou akcii 0,861 nové akcie Tesco a 42,6 pence v hotovosti. Ve srovnání se čtvrteční závěrečnou cenou akcií na burze to představuje prémii zhruba 12 procent. Po dokončení transakce budou mít současní akcionáři Bookeru ve sloučené skupině podíl asi 16 procent.

Lewis převzal vedení Teska v roce 2014, kdy firma procházela krizí a rychle ztrácela podíl na trhu. Nový šéf změnil strategii a místo na akvizice se zaměřil na modernizaci rozsáhlých mezinárodních aktivit. Cílem bylo podpořit aktivity v oblasti prodeje potravin v Británii, v posledních dvou letech také za 6,1 miliardy USD (154,4 miliardy korun) prodal divizi v Jižní Koreji, aktivity v Turecku a řetězec restaurací Giraffe.

Zachování volného obchodu je i v zájmu EU, říká britská velvyslankyně Jan Thompsonová
Londýn se odnaučil vyjednávat. Brexit může být drsný, vzkazuje norská premiérka

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!