Test ruské vesmírné rakety se nezdařil. Zřítila se krátce po startu | E15.cz

Test ruské vesmírné rakety se nezdařil. Zřítila se krátce po startu

Ruský kosmodrom Pleseck
Ruský kosmodrom Pleseck
• 
ZDROJ: ArieW, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
U Archangelska na severozápadě Ruska se zřítila nově vyvíjená vesmírná raketa. Informaci médií o nezdařeném testu posléze úřady potvrdily a tvrdily, že ke škodám či ztrátám na životech nedošlo. Ujistily také, že obyvatelstvu žádné nebezpečí nehrozí.

„Žádné nebezpečí obyvatelům či životnímu prostředí kvůli této havárii nehrozí. Palivo z rakety není životu a zdraví nebezpečné, ani jiné nebezpečné prvky raketa neobsahovala,“ uvedlo krizové středisko ministerstva pro mimořádné situace.

U Archangelska leží kosmodrom Pleseck, ze kterého startují hlavně vojenské rakety. Loni tu Rusko vyzkoušelo i svou první novou nosnou raketu pro vesmírný program od rozpadu Sovětského svazu, Angara. Zdůrazňovalo tehdy, že Angara je zároveň první ruskou „zelenou“ raketou, protože nebude využívat jedovaté palivo.

V Plesecku se podle médií, odvolávajících se na nejmenované zdroje, testovala nově vyvíjená nosná raketa na tuhé palivo a s měřící aparaturou na palubě. Ale krátce po startu se odchýlila z dráhy a zřítila se v řídce osídlené oblasti. Armáda se od nezdařeného testu distancovala. Raketu prý zkoušel zbrojní podnik, který ji vyvíjí.

Havárie podle serveru newsru.com následovala krátce po zprávách o seškrtání výdajů na vesmírný program v dlouhodobém horizontu o stovky miliard rublů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video