The Telegraph: Mayová hodlá jednat o brexitu bez parlamentu | E15.cz

The Telegraph: Mayová hodlá jednat o brexitu bez parlamentu

The Telegraph: Mayová hodlá jednat o brexitu bez parlamentu
Britská premiérka Theresa Mayová
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Britská premiérka Theresa Mayová nehodlá počkat se zahájením jednání o odchodu Británie z Evropské unie až po hlasování parlamentu. Napsal to dnes list The Telegraph s odvoláním na zdroj z Downing Street, sídla předsedkyně vlády. O takzvaném brexitu rozhodli britští voliči v červnovém referendu.

Odpůrci brexitu tvrdí, že výsledek referenda má jen poradní význam. Proto ho musí hlasováním potvrdit Dolní sněmovna, než bude aktivován článek 50, což je formální mechanismus k zahájení rozhovorů o odchodu z EU. Tento postup navrhli mezi jinými bývalý labouristický předseda vlády Tony Blair, kandidát na předsedu labouristické strany Owen Smith a další politici s cílem zabránit odchodu z EU.

Dřív než před koncem roku o brexit nepožádáme, potvrdila Mayová

Konzervativní The Telegraph napsal, že k radosti zastánců brexitu má ministerská předsedkyně v úmyslu článek 50 aktivovat bez hlasování parlamentu. Zdroj informace uvedl, že Mayová je přesvědčena, že „brexit je brexit“, a proto nehodlá oponentům poskytnout žádnou příležitost, aby odchodu Británie z EU zabránili. V dolní parlamentní komoře je 480 ze 650 poslanců pro setrvání v EU a podobný poměr názorů je i v horní komoře. To znamená, že získat formální souhlas parlamentu by trvalo roky, poznamenal deník.

„Ministerská předsedkyně se vyjádřila naprosto jasně, že britská veřejnost hlasovala a že ona (Mayová) brexit zahájí,“ citoval The Telegraph blíže neupřesněný zdroj. Mayová podle něj konzultovala vládní právníky, kteří jí řekli, že v její pravomoci je aktivovat článek 50 a zahájit proces vystoupení z Evropské unie bez hlasování parlamentu.

Voliči Spojeného království, kteří se referenda zúčastnili, schválili odchod z EU 23. června poměrem hlasů 52 procent pro a 48 procent proti. Mayová už řekla, že článek 50 nebude aktivovat před koncem roku, aby poskytla čas na přípravu strategie pro výstupní jednání s Bruselem. Problému se ještě bude v říjnu věnovat nejvyšší soud, na který se s žádostí o stanovisko obrátila skupina právníků.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!