Ticho před socialistickou bouří. Dobové snímky ukazují předrevoluční Kubu | E15.cz

Ticho před socialistickou bouří. Dobové snímky ukazují předrevoluční Kubu

Tereza Stonišová - Reflex.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Německý fotograf Heinrich Heidersberger se ve své tvorbě zaměřoval spíše na fotografii architektury. I proto představuje série z jeho cest z roku 1954 výjimku, kdy navštívil nejprve USA a posléze Kubu. A právě z Kuby Heidersberger přinesl unikátní sérii snímků, která ukazuje zemi těsně před nástupem Fidela Castra.

Revolucionář Castro, který v roce 1959 na Kubě převzal moc, budil zprvu velké nadšení. Fulgencio Batista jen díky několika náhodám unikl připravovanému atentátu, který chtěli provést revolucionáři.

Jeho vláda padla a Batista utekl do exilu. O Castrovi nejprve média hovořila pozitivně a až v průběhu let se ukázalo, že socialismus, navíc umocněný až do současnosti trvajícím embargem ze strany USA, zemi do blahobytu zřejmě nepřivede.

Atmosféra před kubánskou revolucí je v zemi evidentně klidná. Na snímcích slavného fotografa jsou vidět desítky turistů, trhy, Kubánci i Kubánky. Nic nenasvědčuje tomu, že již za nedlouho začne země směřovat socialistickým směrem, který jí vydrží až do dnešních dní.

A ačkoliv za předchozího amerického prezidenta došlo k jistému sblížení s USA, hospodářsky se příliš na lepší časy Kubě neblýská. Kubánské embargo by totiž musel zrušit americký kongres, což se zřejmě jen tak nestane.

Autor: Tereza Stonišová - Reflex.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video