Tisíc eur za rychlou jízdu? Dolní Sasko chce výrazně zvýšit pokuty | E15.cz

Tisíc eur za rychlou jízdu? Dolní Sasko chce výrazně zvýšit pokuty

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Blende57, Flickr.com (CC BY 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dolní Sasko žádá po německé spolkové vládě, aby razantně zvýšila pokuty za rychlou jízdu. Při překročení nejvyšší povolené rychlosti o více než 20 kilometrů v hodině by pokuty měly činit až 1000 eur (27 tisíc korun).

Podle současného sazebníku pokut platí řidiči v Německu při překročení rychlosti v obci o 20 kilometrů v hodině 80 eur (2150 korun), při překročení rychlosti o 30 kilometrů v hodině 160 eur (4300 korun). Při prohřešku mimo obec jsou pokuty zhruba o čtvrtinu nižší.

Ministra vnitra druhé největší spolkové země Borise Pistoria ale současné pokuty nemají dostatečný odstrašující účinek a mnoho řidičů stále jezdí příliš rychle. Proto žádá o zpřísnění trestů při vážných prohřešcích.

„Nejde tady o překročení rychlosti o deset nebo 15 kilometrů v hodině. Ale kdo jede o 20, o 30 kilometrů v hodině rychleji, musí počítat s pokutou, která se bude pohybovat kolem 1000 eur,“ řekl zemský ministr.

Žádá také vyšší pokuty pro řidiče, kteří nedodržují bezpečný odstup za vozidlem jedoucím před nimi, a pro ty, kdo při nehodě na dálnici nevytvoří prostor pro průjezd hasičů, sanitky a policie.

Pistorius přiznal, že zatím pro své návrhy nezískal podporu spolkové vlády. Sazebník pokut se přitom v Německu určuje na celostátní úrovni a Dolní Sasko nemůže samo upravit tresty pro řidiče na svém území. Pistorius však chce jednat s ostatními německými zeměmi, aby vytvořil na kabinet kancléřky Angely Merkelové dostatečný tlak pro zvýšení pokut.

Dolní Sasko leží na severozápadě Německa u nizozemských hranic. Na jeho území se kříží páteřní komunikace spojující východ a západ Německa a sever a jih země - dálnice A2 s dálnicemi A1 a A7. K silnému provozu ve spolkové zemi přispívá i nákladní doprava z přístavů v Hamburku a v Brémách do vnitrozemí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video