Tisíc nejbohatších Britů od krize zdvojnásobilo majetek | E15.cz

Tisíc nejbohatších Britů od krize zdvojnásobilo majetek

Canary Wharf, londýnské finanční centrum
Canary Wharf, londýnské finanční centrum
• 
ZDROJ: Diliff via Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tisíc nejbohatších lidí v Británii za posledních šest od finanční krize více než zdvojnásobilo svůj majetek, jeho hodnota nyní dosahuje 547 miliard liber (21 bilionů korun). Vyplývá to z nového žebříčku nejmovitějších obyvatel Spojeného království, který zveřejnil list The Sunday Times. Nejbohatším člověkem Británie je vlastník hudebního vydavatelství Warner Music Len Blavatnik s majetkem 13,17 miliardy liber (505,5 miliardy korun).

V posledních letech se podle listu také zrychluje tempo, jakým se majetek nejbohatších lidí zhodnocuje. Zatímco v roce 2009 stačilo k zařazení do žebříčku tisícovky nejmovitějších lidí v Británii vlastnit 55 milionů liber, letos už to muselo být 100 milionů. Je to zároveň o 15 milionů více než loni. To je podle nedělníku největší skok za 18 let, kdy se pořadí začalo sestavovat.

Stoupá i počet miliardářů - loni jich na seznamu bylo 104, letos už 117. Z toho 80 jich žije v Londýně.

Pomyslným vítězem titulu nejbohatšího člověka Británie je poprvé Len Blavatnik, rodák z Ukrajiny, jehož majetek za jediný rok narostl o více než tři miliardy liber.

Hned za Blavatnikem se umístili bratři Sri a Gopi Hindujaovi, vlastníci globální investiční skupiny. Na třetím místě figuruje rodina Westonových, v jejímž portfoliu je například oděvní značka Primark či obchodní domy Selfridges a Fortnum & Mason. Westonovi se na žebříčku posunuli nejvíce - svůj majetek za uplynulý rok téměř ztrojnásobili na 11 miliard liber.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video