Tisíce Rusů demonstrovaly proti návratu Putina, došlo i na bitky | E15.cz

Tisíce Rusů demonstrovaly proti návratu Putina, došlo i na bitky

Rusko, protesty
Rusko, protesty
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tisíce Rusů poblíž centra Moskvy protestovaly proti návratu Vladimira Putina do čela státu. "Rusko bez Putina!" skandoval dav přes řeku směrem ke Kremlu, kde v pondělí Putin už potřetí symbolicky převezme moc do svých rukou. Na rozdíl od předchozích povolených demonstrací tentokráte došlo i ke srážkám s policií a k zatýkání.

Podle moskevského rozhlasu bylo zatčeno nejméně 200 demonstrantů, kteří se prý pokusili prorvat přes policejní zátarasy ke Kremlu. Policisté použili obušky a slzný plyn, na oplátku létaly kameny, prázdné lahve a světlice. Obě strany se obviňují z vyprovokování potyček, které si vyžádaly několik zraněných. Mezi zatčenými se ocitli i opoziční předáci Sergej Udalcov, Boris Němcov a bloger Alexej Navalnyj, kterým nyní hrozí až 15 dnů vězení.

„Vypukla opravdová rvačka! Něco takového jsem ještě neviděl. Vypadalo to více jako Řecko než Rusko,“ prohlásil jeden z očitých svědků. Předchozí povolené demonstrace se obešly bez větších incidentů. „Policisté bili lidi mimořádně brutálně,“ postěžoval si opoziční předák Ilja Jašin. Šest lidí muselo být hospitalizováno, zraněné hlásí i policie. Dav prý napadl i štáb prokremelské televize NTV.

Opoziční „Pochod milionů“ sice miliony Putinových odpůrců neshromáždil, ale opozice přesto označila protest za jeden z nejmohutnějších v posledních měsících. Původně čekala jen 5000 aktivistů, přišlo však nejméně 20 tisíc lidí, optimisté hovořili i o 100 tisících.

„Putin je zloděj!“ či „Putine, vem si lyže a vyraž na Magadan!“ znělo z davu, ve kterém byli i přívrženci komunistů, nacionalistů, anarchistů či „přespolní“, jak svědčil i transparent „Petrohrad proti Putinovi“ nad jednou z kolon demonstrantů. Jinde, například v Ufě či Astrachani, se úřady a policie snažily odjezdu aktivistů do metropole zabránit.

Rusko, protesty Autor: ctk

Policie se v Moskvě dopočítala jen 8 tisíc demonstrantů, zatímco na „kulturní akci“ na Poklonné hoře odhadla počet Putinových přívrženců na 30 tisíc. Nezávislá média se policejnímu odhadu vysmála: namísto ohlášených 50 tisíc se prý sešlo maximálně 3 tisíce lidí pod vlajkami „Pošty Ruska“, „Mléka Ruska“ a „Jednotného Ruska“.

Proti opoziční demonstraci pozdvihl hlas i patriarcha Kirill, hlava pravoslavné církve, který vyzval věřící, aby „nepodlehli pokušením ničemných hesel“ a nevěřili těm, kdo slibují na troskách starého světa vybudovat „něco nového, co nikdo nezná“. Objevily se i zprávy, že zatčeným mladíkům prý budou hned na strážnicích předány povolávací rozkazy do armády. Hackeři také napadli weby liberálních médií, deníku Kommersant, rozhlasové stanice Echo Moskvy či televize Dožď.

Putin, který je u kormidla moci už 12 let, byl 4. března zvolen hned v prvním kole prezidentských voleb téměř 64 procenty hlasů. Nejvyššího úřadu se chopí v pondělí, tentokráte na šest let.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video