Tlak na vznik evropské ratingové agentury po krocích S&P roste | e15.cz

Tlak na vznik evropské ratingové agentury po krocích S&P roste

Standard & Poor's
Standard & Poor's
• 

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hlasy volající po vzniku nezávislé evropské ratingové agentury v reakci na snížení hodnocení Evropského fondu finanční stability (EFSF) agenturou Standard & Poor's zesílily. Podle šéfa německé diplomacie Guida Westerwelleho by mohla fungovat po vzoru respektované německé nadace Warentest, která porovnává kvalitu zboží a služeb. Šéf EFSF Klaus Regling zároveň ujišťoval, že snížení ratingu fondu bude mít na jeho provoz jen nepatrný dopad, pokud se k revizi neodhodlají i dvě další velké agentury.

V rozhovoru pro Neue Osnabrücke Zeitung Westerwelle zdůraznil, že je nejvyšší čas vytvořit konkurenci anglo-americkým ratingovým agenturám. Ta evropská by podle něj mohla fungovat podobně jako německá spotřebitelská nadace.

„Její nestranickost, schopnost úsudku a nezávislost nemůže nikdo zpochybnit,“ vyzdvihl přednosti německým státem založené a podporované nadace, jejíž testy a hodnocení se v Německu těší značné důvěryhodnosti. Westerwelle se prý chystá o tomto návrhu mluvit se svými evropskými kolegy.

Omezení vlivu tří nejdůležitějších ratingových agentur požaduje také ministr financí Wolfgang Schäuble. „Je potřeba rychle jednat,“ řekl v rozhovoru pro německý rozhlas. Zdůraznil, že ratingové agentury musí být „objektivními soudci, a ne zainteresovanými stranami“.

Kritizoval páteční rozhodnutí Standard & Poor's snížit úvěrový rating Francie a dalších unijních států. Agentura podle něj nezohlednila skutečnost, že státy eurozóny pracují na vytvoření fiskální unie, v níž budou společná rozpočtová pravidla.

Pro vytvoření evropské ratingové agentury se vyslovil i parlamentní lídr křesťanských demokratů (CDU) kancléřky Angely Merkelové Michael Meister a generální tajemník koaličních liberálů (FDP) Patrick Döring. Oba to zdůvodnili nutností větší konkurence na poli mezinárodních ratingových agentur. Podle Döringa se ta nová musí oprostit od politických vlivů. Její vytvoření by tak mělo být úkolem aktérů na finančních trzích.

Šéf EFSF: Provoz fondu snížení ratingu téměř neovlivní

Snížení ratingu EFSF může snížit schopnost fondu půjčovat si na trzích relativně levné peníze. Šéf fondu Klaus Regling ale prozatím takové obavy tlumil.

„Dokud je to jen jedna ratingová agentura, není skutečně potřeba něco dělat,“ řekl Regling novinářům v Singapuru, kde je na setkání s investory. Připomněl, že když S&P snížila rating Spojeným státům, ostatní agentury ji také nenásledovaly.

Ratingová agentura S&P v pondělí snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti EFSF z nejvyšší úrovně AAA o jeden stupeň. Tři dny předtím zhoršila rating devíti zemím eurozóny včetně Francie a Rakouska, které do té doby měly také nejvyšší známku.

Záchranný fond EFSF byl založen v květnu 2010, aby pomohl financovat záchranu zemí, které se ocitnou ve finančních potížích. Pomohl již při záchraně Irska a Portugalska. Je však pouze dočasným nástrojem. Od června 2012 ho má nahradit Evropský stabilizační mechanismus (ESM). Od počátku své existence EFSF prodal obligace za 21 miliard eur.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery