Trichet: Krize v eurozóně se stala krizí systémovou | E15.cz

Trichet: Krize v eurozóně se stala krizí systémovou

Šéf ECB Jean-Claude Trichet
Šéf ECB Jean-Claude Trichet
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dluhová krize v eurozóně se stala krizí systémovou. Ohrožuje finanční stabilitu Evropské unie a má negativní dopady na ekonomiku. Uvedl to dnes šéf Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet. Zároveň vyzval k rázným opatřením k řešení krize.

„Tato krize je systémová a musí se k ní přistupovat rázně,“ řekl Trichet výboru Evropského parlamentu pro hospodářské a měnové záležitosti. „Vysoká provázanost finančního systému EU vede k rychlému růstu nebezpečí výrazného šíření (krize). Ohrožuje to finanční stabilitu v EU jako celku a má to negativní dopady na reálnou ekonomiku v Evropě i za jejími hranicemi,“ dodal.

Vlády a úřady musí podle Tricheta při řešení krize spolupracovat. „Je potřeba, aby všechny úřady postupovaly společně a byly odhodlány ochránit finanční stabilitu,“ řekl šéf ECB. Dodal, že prodlevy při řešení krize by měly katastrofální následky.

Trichet rovněž vyzval k jasnému rozhodnutí ohledně rekapitalizace bankovního sektoru. Dodal, že důležitou roli by v této záležitosti mohl sehrát záchranný fond eurozóny. Snahy o rekapitalizaci bank je podle něj zapotřebí koordinovat.

Evropští politici v posledních dnech začali vážně jednat o plánu ochrany bank před dopady dluhové krize a případného bankrotu Řecka. Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy o víkendu slíbili, že do konce měsíce předloží plán na řešení krize, který bude zahrnovat zejména způsob rekapitalizace bank.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video