Trump bez výhrad uzná výsledek prezidentských voleb. Pokud vyhraje | E15.cz

Trump bez výhrad uzná výsledek prezidentských voleb. Pokud vyhraje

ČTK

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump na shromáždění v Ohiu potvrdil své slova ze středeční televizní debaty s Hillary Clintonovou, že nehodlá výsledek listopadových voleb automaticky přijmout. Svým stoupencům řekl, že si vyhrazuje právo na právní kroky "v případě pochybného výsledku".

Trump v debatě se svou demokratickou soupeřkou odmítl výslovně říct, že případnou porážku bez výhrad uzná. Chce tak prý učinit, až uvidí výsledky. Clintonová reagovala slovy, že je prohlášením svého soka zděšená.

"Samozřejmě, že přijmu jasný volební výsledek," konstatoval Trump v ohijském městě Delaware. O takovém výsledku ale prý pochybuje, neboť volební štáb Clintonové chce volby "zmanipulovat".

"Chci slíbit a zavázat se před všemi mými voliči a stoupenci a před všemi občany Spojených států, že totálně uznám výsledky těchto velkých a historických prezidentských voleb... Pokud vyhraju," doplnil Trump s úsměvem.

Trumpovy útoky na regulérnost voleb vyvolaly kritické hlasy z tábora demokratů i republikánů. Vlivný republikánský senátor John McCain, soupeř Baracka Obamy ve volbách v roce 2008, prohlásil, že tehdy svou volební porážku přijal "bez váhání". Aniž by Trumpa jmenoval, senátor prohlásil, že neví, kdo listopadové volby vyhraje. "Poražený ale vždy gratuloval vítězi a hovořil o něm jako o svém prezidentovi," řekl McCain.

Senátor z Jižní Karolíny Lindsey Graham prohlásil, že Trump svým výrokem udělal své zemi "pramalou službu". Podle arizonského senátora Jeffa Flakea bylo Trumpovo prohlášení "za čarou".

Středeční debatu podle společnosti Nielsen, která měří televizní sledovanost, vidělo podle prvních analýz 63,7 milionu Američanů. Konečné číslo se přiblíží 70 milionům. První debatu sledovalo 84 milionů, druhou 66,5 milionu diváků.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.