Trump nemůže použít peníze Pentagonu na stavbu zdi, rozhodl soud

Výstavba Trumpovy zdi na hranicích USA s Mexikem

Výstavba Trumpovy zdi na hranicích USA s Mexikem Zdroj: ČTK

Výstavba Trumpovy zdi na hranicích USA s Mexikem
Výstavba Trumpovy zdi na hranicích USA s Mexikem
Výstavba Trumpovy zdi na hranicích USA s Mexikem
Výstavba Trumpovy zdi na hranicích USA s Mexikem
Výstavba Trumpovy zdi na hranicích USA s Mexikem
10
Fotogalerie

Federální odvolací soud odmítl zrušit soudní příkaz zabraňující vládě prezidenta Donalda Trumpa využít 2,5 miliardy dolarů (56,3 miliardy korun) z peněz ministerstva obrany určených pro boj proti nelegálním omamným látkám k vybudování zdi podél jižní hranice USA s Mexikem. Rozhodnutí zpochybňuje schopnost amerického prezidenta Donalda Trumpa splnit slib na postavení zdi před volbami v roce 2020, napsaly agentury AP a Reuters.

"Kongres nevyčlenil peníze na stavbu hraničních bariér," uvedl kalifornský federální soud. "Kongres tak nejspíše rozhodl, že výstavba v tomto okamžiku není ve veřejném zájmu... Není na nás, abychom došli k jinému závěru," dodal.

Případ sice ještě není u konce, vláda však nemůže pokračovat ve stavbě dokud nebude případ uzavřen. Rozhodnutí je další překážkou ve snaze Trumpa postavit hraniční zeď, což byl jeden z jeho slibů v prezidentské kampani. Trump v té době také slíbil, že zeď zaplatí Mexiko.

Trumpovi se nepodařilo přesvědčit Kongres k uvolnění peněz na financování zdi. V únoru proto vyhlásil stav národní nouze a uvedl, že to opravňuje vládu k přesunu 6,7 miliardy dolarů z peněz, které Kongres vyčlenil na jiné účely, a použít je na výstavbu zdi. Několik států a organizací pak napadlo rozhodnutí vlády ve dvou soudních sporech.

Soudce kalifornského soudu rozhodl, že návrh Trumpovy vlády na výstavbu hraniční zdi z peněz pro ministerstvo obrany je nelegální. Vydal pak příkaz zakazují použití peněz na hraniční zeď. Trumpova vláda se proti rozhodnutí odvolala, toto odvolání však nyní soud zamítl.

"V zájmu naší demokracie a lidí na hranici je na čase, aby se prezident smířil se skutečností, že Amerika odmítla jeho xenofobní zeď," uvedla v reakci na rozsudek Americká unie občanských práv.

Prezident Trump učinil z boje proti nelegálnímu přistěhovalectví jednu ze svých priorit již během volební kampaně v roce 2016. Ve středu se na twitteru ostře ohradil vůči výtkám některých organizací a nově i Úřadu generálního inspektora, který dohlíží na uprchlická zařízení. Podle OIG v migračních táborech pro zadržené, kteří nelegálně vstoupili do USA, panují katastrofální podmínky. Alarmující jsou podle inspektorů zejména hygienické podmínky v táborech.

"Lidé z naší pohraniční stráže nejsou zaměstnanci nemocnice, lékaři ani sestry... Mnoho z těchto nelegálních vetřelců žije nyní mnohem lépe než tam, odkud přišli, a v mnohem bezpečnějších podmínkách," uvedl prezident na twitteru. "Pokud se nelegálním imigrantům nelíbí podmínky v narychlo postavených nebo upravených detenčních střediscích, řekněte jim, ať nepřicházejí. Problém vyřešen," dodal prezident.